Poznali historię powstańców wielkopolskich

Poznali historię powstańców wielkopolskich

Od września br. w ZSZ w Gostyniu realizowany jest projekt edukacyjny pt.: Powstanie wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia. Środki finansowe pochodzą z funduszy Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego realizowanego przez Stowarzyszenie Dziecko. Realizację zadania prowadzi grupa nieformalna Drużyna Śliwińskiego współpracująca ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Sympatyków ZSZ w Gostyniu.  Głównym celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919  ze szczególnym uwzględnieniem: trasy wymarszu i działań zbrojnych, sylwetek lokalnych powstańców, ekwipunku, umundurowania i broni,  aprowizacji, zaangażowania ludności cywilnej w sprawę narodową. 

Zadaniem projektu jest kształtowanie wśród młodzieży szacunku do historii regionalnej i umacnianie ich tożsamości z małą ojczyzną. Jednym z kolejnych zadań projektowych były warsztaty edukacyjne Powstanie Wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia.

Chcieliśmy jeszcze bardziej zainspirować młodzież szkół powiatu gostyńskiego do poszerzenia, usystematyzowania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Młodzież pracując 
w czasie warsztatów umacniała poczucie tożsamości i patriotyzmu lokalnego, kształtowała umiejętności pracy w grupie, interpretacji różnych źródeł oraz uczyła się tolerancji wobec innych poglądów.  Uczestnicy musieli zmierzyć się z czterema zadaniami. Wsparciem dla nich byli uczniowie szkoły.

W pierwszym zadaniu należało „spakować” powstańca wybierając spośród wielu produktów te, które były niezbędne do przetrwania w czasie walki. Należało dokonać właściwego wyboru, gdyż w podanym zestawie znajdowały się również produkty „nie z tej epoki”. Wiele emocji wzbudziła druga część zadania, gdzie należało przyszyć guziki. Powstaniec przecież musiał radzić sobie z różnymi trudnościami. Jak się okazało śmiechu było bardzo wiele, nie każdy uczestnik bowiem wiedział jak użyć igły, nitki i guzika.

Zadanie drugie polegało na udzieleniu odpowiedzi na pytania znajdujące się na kartkach dotyczące biografii Bernarda Śliwińskiego. Informacje na ten temat można było uzyskać po obejrzeniu prezentacji multimedialnej. Następnie trzeba było rozszyfrować hasło, które ułożyło się z wybranych, ponumerowanych literek z odpowiedzi i wyjaśnić je. Uczestnicy zabawy przedstawili ciekawe interpretacje hasła PATRIOTYZM.

Kolejne zadanie to ułożenie puzzli z obrazów Leona Prauzińskiego. Należało także dobrać odpowiedni tytuł i wybór swój uzasadnić.

Czwarte zadanie polegało na zredagowaniu gazetki powstańczej. Grupy musiały wymyślić tytuł, szatę graficzną, przedstawić biogramy wybitnych osobowości związanych z powstaniem, ułożyć kalendarium najważniejszych wydarzeń oraz rozrysować mapę frontów powstańczych. Każda grupa, jak przystało na prawdziwych dziennikarzy napisała ciekawe artykuły, w których znalazły się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami np.: spotkanie z Ignacym Janem Paderewskim oraz „wejściówka” na jego koncert. Gazetki nosiły tytuł Chwała Zwycięzcom oraz Gazetka Powstańcza.

Młodzież wykazała się dużą wiedzą, pomysłowością i kreatywnością. Na podsumowaniu uczniowie przy herbacie i ciastkach wymieniali się doświadczeniami z zakończonych warsztatów.

Opracowanie: ZSZ w Gostyniu

12244721005a0ee99c92511.jpg 349968425a0ee99c860e6.jpg