Warsztaty dla rodziców i dzieci w Poniecu

Warsztaty dla rodziców i dzieci w Poniecu

Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, we współpracy z Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej w Gostyniu i Ośrodkami Pomocy Społecznej w Poniecu, przy wsparciu Szkoły Podstawowej w Poniecu, przeprowadziły warsztaty dla rodziców z gminy Poniec i Gostyń. Zajęcia warsztatowe odbywały się w ramach projektów: powiatowego „Wzmacnianie kompetencji i prawidłowych postaw rodzicielskich poprzez przeprowadzenie warsztatów grupowych dla rodziców z problemami wychowawczymi oraz zajęć socjoterapeutycznych dla ich dzieci” i wojewódzkiego „Mocna rodzina”. 


W trzymiesięcznych zajęciach grupowych, odbywających się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych, w sesjach czterogodzinnych uczestniczyli rodzice, którzy zgłosili swoją chęć udziału oraz rodzice skierowani przez sąd rodzinny, kuratorów, pedagogów szkolnych lub pracowników socjalnych. 
Dodatkowo, by umożliwić rodzicom udział w zajęciach, w czasie warsztatów dla rodziców równolegle odbywały się zajęcia socjoterapeutyczne dla ich dzieci, wzmacniające przemiany w rodzinach.
Celem projektu było wzmocnienie i zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców oraz zwiększenie umiejętności w pełnieniu właściwych ról w rodzinie. W czasie zajęć rodzice uczyli się, jak radzić sobie z emocjami, jak rozmawiać, aby nie ranić, jak kochać i wymagać, przy jednoczesnym skutecznym wykonywaniu opieki nad dziećmi. Program warsztatów obejmował między innymi rozwijanie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych, praktyczne wyznaczanie dziecku norm i granic, konstruktywne sposoby rozwiązywania konfliktów, sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych, rozwijanie i wzmacnianie umiejętności społecznych, motywowanie do rozwoju i wprowadzanie zmian w funkcjonowaniu rodziny. 
Ważnym elementem warsztatów było przepracowanie problemu wspólnego wychowywania dzieci i wspólnej odpowiedzialności za nie, gdyż bardzo często rodzice, zamiast współpracować ze sobą przy wychowywaniu dzieci, wykorzystują te sytuacje do swoich wewnątrzrodzinnych rozgrywek, gier i koalicji z dzieckiem przeciwko drugiemu rodzicowi. Jak podkreślił jeden z rodziców uczestniczących w projekcie: - Tutaj zobaczyłam, jakie popełniamy błędy jako rodzice. Szkoda, że nie uczy się, jak być dobrym rodzicem, bo po tych warsztatach, po tym, co tu poznajemy, widzę, że taka szkoła dla rodziców jest potrzebna wszystkim. A sama teraz wiem, ile jeszcze pracy przede mną! 
Zwracano też uwagę na złe metody wychowawcze. Sami rodzice przyznali, po udziale w kilku ćwiczeniach specjalnie przygotowanych pod tym kątem, że - Lanie i bicie dzieci, a nawet klapsy to wyraz frustracji i braku cierpliwości. Nie jest to ani dobra, ani pożądana metoda wychowawcza. Dziecku należy się taki sam szacunek jak dorosłemu, bo dziecko to też człowiek! 
W czasie projektu były też prowadzone zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, których rodzice uczestniczyli w warsztatach – równoczesne czasowo z warsztatami dla rodziców - wzmacniające umiejętności komunikacyjne (w tym: asertywność, bezpieczne sposoby rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie z agresją, współdziałanie w grupach) oraz zawierające elementy zabawy i relaksacji.
Autorskie zajęcia w projekcie były prowadzone przez specjalistów Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu: psychologów, terapeutów, pracowników socjalnych i pedagogów.
Udział w projekcie dzięki wkładowi własnemu Stowarzyszenia „Dziecko” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, pracy wolontariuszy oraz wsparciu finansowemu Powiatu Gostyńskiego i Wojewody Wielkopolskiego i współpracy Szkoły Podstawowej w Poniecu był dla rodziców i dzieci w nim uczestniczących całkowicie bezpłatny. 
W czasie warsztatów i po ich zakończeniu rodzice mogli korzystać, odpowiednio do stwierdzonych potrzeb, z indywidualnych konsultacji specjalistów w Ośrodku Wsparcia dla Rodzin przy PCPR w Gostyniu (psychologów, pracowników socjalnych, pedagogów, terapeuty środowiskowego, prawnika, mediatora), zapewniających wzmocnienie i zwiększenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych oraz wsparcie w rozwiązywaniu pojawiających się trudności wychowawczych i rodzinnych.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu