Stowarzyszenie SM w kriokomorze

Członkowie Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane skorzystali z serii zabiegów w komorze kriogenicznej w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji „AKANT” NZOZ. Było to możliwe dzięki projektowi Stowarzyszenia SM, zrealizowanemu przy dofinansowanemu ze środków Gminy Gostyń oraz wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i samego Ośrodka „AKANT”.

To ważne działanie, corocznie oczekiwane przez chorych na SM. Dzięki realizacji projektu, było ono bezpłatne dla uczestników. Chorzy na SM potrzebują różnych form rehabilitacji. Jedną z nich są zabiegi komory kriogenicznej. Skrajnie niskie temperatury używane w zabiegach komory kriogenicznej wyzwalają w organizmie szereg biologicznych odruchów obronnych.

Spośród dodatnich skutków przebywania w komorze kriogenicznej  należy wymienić przede wszystkim poprawę nastroju chorych, rozluźnienie napiętych mięśni, poprawę zakresu ruchomości stawów, ustępowanie bólu i zmęczenia oraz uczucie rozgrzania ciała.

Zasadniczymi wskazaniami do leczenia niskimi temperaturami są :

wszystkie choroby reumatoidalne i reumatyczne narządu ruchu
stwardnienie rozsiane ( SM )
łuszczycowe zapalenie stawów
dnawe zapalenie stawów
zapalenie okołostawowe
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
profilaktyka osteoporozy
urazy stawów i tkanek miękkich
niedowłady spastyczne, porażenia połowicze

Krioterapia ogólnoustrojowa jest zabiegiem coraz częściej stosowanym u chorych ze schorzeniami neurologicznymi, w tym z SM, gdy przewlekły proces chorobowy wpływa nie tylko na układ ruchu, lecz również na stan psychiczny np. zespół depresyjny.

Ponadto zabiegi te działają korzystnie na układ immunologiczny (wzrost odporności), działają przeciwbólowo, spowalniają procesy starzenia, stanowią doskonałą formę odnowy biologicznej, wpływają na poprawę samopoczucia (leczenie depresji i bezsenności, impotencji ), wspomagają zabiegi kosmetyczne (profilaktyka celulitu i odchudzania).

Uczestniczy projektu dziękują wszystkim, dzięki którym, mogli skorzystać z tej ważnej formy wsparcia.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu