Uniwersytety powiatu gostyńskiego wspólnie zainaugurowały nowy rok

Dwieście osób uczestniczyło w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w powiecie gostyńskim, która odbyła się w pierwszym tygodniu października w Pępowie. Trzy Uniwersytety Trzeciego Wieku: w Pępowie, w Gostyniu i w Krobi zorganizowały wspólne rozpoczęcie roku. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu tego projektu przez Stowarzyszenie „DZIECKO” – Ośrodek „Działaj Lokalnie” programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Uroczystość w Gminnym Ośrodku Kultury w Pępowie poprowadzili trzej prezesi uniwersytetów: pępowskiego – Dorota Hudzińska, krobskiego – Domicela Skrzypalik i gostyńskiego – Zbigniew Kosiński. Wśród zaproszonych gości byli m.in. senator RP Marian Poślednik, Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, przedstawiciel Zarządu Powiatu Gostyńskiego Szymon Jakubowski, Wójt Gminy Pępowo Grzegorz Matuszak i Wiceburmistrz Krobi Michał Listwoń oraz przedstawiciele instytucji i firm wspierających działania trzech uniwersytetów trzeciego wieku.

Wykład inauguracyjny „Warto być szczęśliwym” wygłosiła dr Jadwiga Kwiek – psycholog i psychoterapeuta. Wykładowczyni wyjaśniała, jak to zrobić, by być szczęśliwym. W tym celu – „warto zmienić ukryte technologie w naszej głowie, czyli zmienić program w tym naszym komputerze. Program, który decyduje o postrzeganiu przez nas świata. Bo my czekamy na to, aż ktoś nas uszczęśliwi, ktoś da nam szczęście. Tego szukamy. A tak rzadko przyjmujemy, że to my sami możemy dać sobie szczęście. (…) Dlatego szanujmy siebie, nawet swoje porażki i niepowodzenia, bo nawet w nich zrobiliśmy tyle, ile wtedy mogliśmy. Więc nie zadręczajmy się tym, co było. Myślmy o sobie z szacunkiem. I żyjmy chwilą. Bo nasze życie to tylko chwile, jedna po drugiej, i kolejne.” Dr Kwiek wskazywała na badania, których wyniki pokazują, że siła słowa równa się sile skalpela i farmaceutyku: - „Nie myślmy źle o sobie, bo sobie to narzucamy. Jeśli myślimy źle o sobie, to nasz mózg szuka takich sposobów zachowania, by to uzasadnić. I samy siebie w to popychamy. Dlatego myślmy o sobie dobrze, uśmiechajmy się, wyprostujmy, oddychajmy głęboko, a reszta sama przyjdzie.” 

Wykładowczyni przedstawiła też kilka teorii szczęścia: adaptacyjną, relacyjną, kontekstową, gratyfikacyjną, autentyczną, teorię cebulową prof. Czapińskiego i inne. Podsumowując prawie dwugodzinny wykład podkreśliła: - „Mimo różnorodności teorii, mitów można podać kilka rad i wskazówek odpowiadających na pytanie: jak być szczęśliwym? Należy mieć przyjaciół. Nie chcieć zbyt wiele, wyzwolić się z kultu młodości, cieszyć się pięknem. Nie dbać o sławę. Wyzbyć się pożądliwości. Nie mieć pretensji do świata. Mierzyć siebie swoją własną miarą. Zrozumieć swój świat. Nie pouczać. Iść na kompromisy ze sobą i światem. Godzić się na miernotę życia. Nie wierzyć w sprawiedliwość świata. Z zasady ufać ludziom. Nie skarżyć się na życie. Unikać rygoryzmu i fundamentalizmu. A nade wszystko pamiętać, że wbrew potocznym mniemaniom to nie młodość jest okresem najbardziej szczęśliwym. Często najszczęśliwsi są najstarsi. Pod warunkiem, że zobaczą, jak wiele jeszcze mogą, a jak niewiele muszą. Jak bardzo są panami własnej woli. Będąc, w większości przypadków, wolni od bieżącej gorączki związanej z zabezpieczeniem codziennego bytu, możemy wreszcie być sobą. Żyć według własnych reguł. Tylko tyle i aż tyle!”

Po wykładzie uhonorowano upominkami i kwiatami najstarszych wiekiem studentów z poszczególnych uniwersytetów. Podziękowano też samorządom powiatowemu i gminnym za wspieranie działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Pępowie, w Krobi i w Gostyniu. Szczególne podziękowania skierowano do prezesa Stowarzyszenia „DZIECKO” i dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu za pomoc finansową i wspieranie działań studenckiej braci.

Następnie obejrzano spektakl kabaretowy nawiązujący stylistyką i tekstami do Kabaretu Starszych Panów. Grupa teatralna działająca przy GOK-u w Pępowie przygotowała pod kierunkiem Mirosławy Bigaj brawurowy i wesoły występ Kabaretu Młodych i Nieco Mniej Młodszych Pań. Spektakl został nagrodzony długimi i gromkimi brawami.

Podziękowano też wszystkim, którzy wsparli organizację uroczystości inauguracji roku akademickiego, na czele z dyrektorem i pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury w Pępowie. Uroczystość  zakończył bogaty poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania.