Na pierwszy w tym roku staż instruktorski Shotokan Word Organisation do poznańskiej Akademii Sztuk Walki (zajęcia odbywały się w obiekcie ośrodka sportowego „Halkownia”) przyjechali instruktorzy z wielu krajowych klubów karate, w tym z TKKF „Tęcza” w Gostyniu. Staż poświęcony był interpretacji kata. Zajęcia prowadził shihan Robert Sworek (8. Dan) i shihan Wojciech Kaczmarek (8. Dan).
Jak wyjaśnia shihan Waldemar Szwedek (7. Dan), który uzupełniał prowadzących staż – instruktorzy Shotokan Word Organisation przećwiczyli praktycznie metody i sposoby nauki kata Heian Nidan, zwracając przy tym uwagę na ważne technicznie szczegóły tego kata, ich prawidłowe zrozumienie oraz wykorzystywanie w realnej samoobronie. To kata przygotowuje do walki z kilkoma przeciwnikami, w tym uzbrojonymi w nóż lub pałkę.
Heian Nidan to jedno z uczniowskich kata, ale charakteryzujące się dużą różnorodnością technik, np. kopnięciami w przód, kopnięciami boczne, blokowaniem ataków czy uderzeniami otwartą ręką shuto, nukite oraz dźwigniami. Jak przy każdym kata wymagane są setki wykonania kata, by adept karate mógł stać się biegły w tym elemencie.
Mirosław Sobkowiak z TKKF „TĘCZA” dodaje: - Esencją karate są kata (formy). Składają się one z serii skoordynowanych i harmonijnych ruchów, które wykonywane są z zachowaniem ustalonej kolejności i określonego rytmu. Każde kata przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie. Defensywne przeznaczenie karate widoczne jest już w samej kolejności ruchów kata, które rozpoczynają się zawsze od pozycji obronnej. Karateka nigdy nie atakuje pierwszy. Żaden ruch kata nie jest zbędny. Ciąg określonych technik w każdej formie to ruchy uzasadnione przewidywanym przebiegiem walki, studiowane i doskonalone przez mistrzów karate, którzy je tworzyli. Opanowanie ich w wystarczającym stopniu daje adeptom sztuki karate podstawy, pozwalające na wyrobienie w sobie szybkości, refleksu, umiejętności technicznych i siły fizycznej. Przede wszystkim jednak umożliwia uzyskanie spokoju wewnętrznego. To zaś z kolei stanowi gwarancję skutecznej samoobrony.
W stażu uczestniczyli instruktorzy gostyńskiej „Tęczy”: shihan Waldemar Szwedek (7. Dan), sensei Mirosław Sobkowiak (4. Dan) i sensei Józefina Glapiak (2. Dan). Klub karate shotokan TKKF „Tęcza”, którego działalność dofinansowują: Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Gmina Gostyń i Powiat Gostyński, zaprasza chętnych na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu: w poniedziałki o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; wtorki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; środy o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; czwartki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; a w soboty o 15.30 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice, młodzież od lat 12 i dorośli.
Opracowanie: TKKF „Tęcza”