Kopernik i pierniki

Wycieczkę w czasy średniowieczne zorganizowało dla swoich podopiecznych Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „NIE SAMI”. A miejscem, które najlepiej nadaje się, by przenieść się w czasy rycerstwa, jest Toruń. Do rodzinnego grodu Kopernika wyjechała grupa 45 osób z powiatu gostyńskiego - członków stowarzyszenia.



Pobyt w Toruniu zaczęto od zwiedzania świetnie zachowanego rynku, Dworu Artusa i ratusza staromiejskiego. „Następnie udaliśmy się” - wspomina Irena Dudek - prezes „NIE SAMI” - „pod pomnik Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy też kościół Najświętszej Marii Panny, ruiny zamku krzyżackiego i Krzywą Wieżę. Zatrzymaliśmy się dłużej przed domem, w którym urodził się i mieszkał Kopernik. Przewodnik bardzo ciekawie opowiedział o życiu i dokonaniach wielkiego astronoma. Zwiedziliśmy też gotycką katedrę św. Janów”.

A później było już coraz bardziej interesująco. Uczestnicy projektu „Kopernik i pierniki”, w ramach którego odbył się wyjazd, wzięli udział w warsztatach wypieku toruńskich pierników i poznali ich historię w Muzeum Piernika. Kolejnym etapem pobytu w Toruniu był zamek nad Wisłą. Opiekę nad grupą przejęli rycerze i przenieśli wszystkich w czasy średniowiecza. Niektórych przemieniono we władcę, rycerza, wieśniaka czy mieszczkę. A na koniec wszyscy obejrzeli pokaz walki rycerskiej.

Projekt „Kopernik i pierniki” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „NIE SAMI”. Wsparcia finansowego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udzieliło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.