Nie x-box i tablet, a kapsle i podchody!

Na początku lipca plac w parku w Strzelcach Wielkich zmienił się w podwórko sprzed lat. Dorośli mieszkańcy postanowili przywrócić do życia gry, które kojarzą im się z najlepszymi wspomnieniami z dzieciństwa, a które wielu dzisiejszym dzieciom są obce. Kapsle, klasy, ślimak, guma, skoki przez sznur, skakankę, gra w kluchy, piłka parzy, raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy oraz rozgrywki w dwa ognie były tematem dwóch kilkugodzinnych, wakacyjnych spotkań w strzeleckim parku i na boisku. Bawili się wszyscy: przedszkolaki, młodzież szkolna i dorośli. Tematem trzeciego spotkania była gra terenowa. W sierpniowe sobotnie popołudnie podzieleni na 2 drużyny na obrzeżach Strzelec Wielkich zmierzyły się w grze w podchody. Uciekająca grupa damska narzuciła trasę gry i po drodze zostawiała oznaczenia szlaku i przeróżne zadania, z którymi grupa chłopaków musiała się zmierzyć. Zespoły po przebyciu niełatwej trasy, wiodącej po obrzeżach wsi, dotarły do końcowej stacji na wspólny posiłek z grilla. Grupa poszukująca została rozliczona z wykonanych zadań: m.in. rozwiązania krzyżówki i zabawy słownej, przyniesienia bukietu z pokrzyw, talerza czarnego bzu i jarzębiny, wymalowania twarzy w barwy wojenne, czy odtańczenia na polu wokół słomianego balota tańca dzikiego kangura, udokumentowanego nagraniem .

Młodzi ludzie świetnie dali sobie radę, a humory dopisywały. Zajęcia te, były miłą odmianą spędzania czasu wolnego i rekreacji na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody.

Spotkania "Nie- zapomniane gry" były pierwszą częścią projektu "Nie x-box, tablet i komórka, lecz mieszkańców łączy siatka na piasku i stare gry z podwórka" realizowanego w Strzelcach Wielkich przez grupę Rada Sołecka i Przyjaciele, przy współpracy Stowarzyszenia Aktywna Wiocha. Kolejne działania projektowe to budowa boiska do siatkówki plażowej. Projekt został dofinansowany z Programu Grantów Społecznych,  którego darczyńcami są: powiat gostyński i Powiatowy Bank Spółdzielczy, a operatorem Stowarzyszenie: Dziecko.