„DZIEŃ STRAŻAKA”

4 maja to nie tylko święto kominiarzy. To także Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji dzień ten w Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” został poświęcony również strażakom. Niestety z uwagi na obecną sytuację spowodowaną koronawirusem tegoroczne obchody nie mogły odbyć się zgodnie z tradycją.

Dotychczas co roku przedszkolacy udawali się do miejscowej remizy, gdzie mieli możliwość poznać wyposażenie jakim dysponują strażacy. Oprócz tego każdy chętny przedszkolak, choć przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy strażak, kiedy miał możliwość wejścia do wozu strażackiego. W tym roku niestety nie mogliśmy osobiście odwiedzić strażaków w remizie, ale mimo to nasi przedszkolacy nie zapomnieli o tym ważnym święcie! Panie przygotowały specjalne zajęcia poświęcone temu zawodowi. Z wielkim zaciekawieniem milusińscy słuchali opowiadań o ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz dzielili się własnymi spostrzeżeniami. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej jednostki straży pożarnej nasi najmłodsi przedszkolacy poznali prawdziwy strój strażacki wraz z wężem, kaskiem i innymi atrybutami dzielnego strażaka. Dzięki temu dowiedzieli się, jak wygląda prawidłowy ubiór strażaka wyjeżdżającego na ratunek oraz z jakim sprzętem ma do czynienia podczas swojej ciężkiej pracy.

Na pamiątkę starszaki wykonały piękną laurkę z okazji tego ważnego dnia oraz nagrały filmik z życzeniami dla miejscowych druhów wraz z podziękowaniem za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia. Całość trafiła w ręce naszych miejscowych bohaterów. Była to zapewne przemiła niespodzianka dla naszych dzielnych strażaków.

Jednym z celów przedszkola jest uczenie najmłodszych dbałości o własne bezpieczeństwo. Chcemy, aby każde dziecko wiedziało, pod jaki numer zadzwonić, kiedy dzieje się coś złego oraz jak zareagować, gdy w niebezpieczeństwie  jest ktoś inny. To ważne, żeby  mały człowiek, wiedział, jak się zachować w sytuacji zagrożenia oraz gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić.