MIESZKAŃCY POWIATU GOSTYŃSKIEGO OFIAROWALI 244 795,24 ZŁ!!!

Wstępnie podsumowano udział Powiatu Gostyńskiego w ogólnonarodowym święcie bezinteresownej życzliwości i wspólnoty dobrych ludzi, czyli XXVI Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Łącznie, w powiecie gostyńskim ofiarowaliśmy - wg wstępnych i nieoficjalnych wyliczeń (sztaby w Poniecu, Pogorzeli, Piaskach, Krobi i Gostyniu) - 244 795,24 zł na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

To wspólny fantastyczny wynik mieszkańców i wspaniałych młodych i starszych wolontariuszy gmin Borek Wlkp., Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski, Pogorzela i Poniec oraz takich wydarzeń jak np. finał OSP w Goli, rekordowy turniej kręglarski WOŚP w Gostyniu czy kąpiel morsów w Brzedni oraz duże finałowe grania w Borku Wlkp., Krobi, Piaskach, Pogorzeli, Poniecu i wielkim finale WOŚP w Gostyniu.

 

XXVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie gostyńskim przygotowało 120 zarejestrowanych kwestarzy, ponad 800 młodych wolontariuszy i opiekujących się nimi nauczycieli, wychowawców i rodziców, a wsparło organizację blisko 100 instytucji: przedszkoli, szkół, firm usługowych, handlowych i produkcyjnych oraz urzędów. Zorganizowano wiele imprez o różnym charakterze, na których zbierano datki na zakup sprzętu ratującego życie dzieci. Sztab WOŚP w Gostyniu (koordynujący też kwesty w Borku Wlkp. i w Pępowie) działał przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Zespole Szkół Zawodowych, wspierany przez Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Stowarzyszenie „Dziecko”, kluby motocyklowy Vendetta, Leśne Diabły z Brzedni, szkoły, przedszkola i wielu innych dobrych ludzi oraz lokalne media. Sztab zebrał - wg wstępnych wyliczeń 144 071,24 zł.

Trzeba podkreślić, że gostyniacy przekazali na rzecz WOŚP znacznie więcej, gdyż na ulicach Gostynia kwestowało też wielu wolontariuszy z sąsiednich sztabów z powiatu gostyńskiego i spoza powiatu.

14 stycznia wolontariusze kwestowali, mimo przenikliwego zimna i nieprzyjemnej wietrznej aury przez cały dzień w Gostyniu i we wszystkich większych miejscowościach powiatu. Kolarze z Chod-Dróg MTB Team przejechali ponad 30 km, mimo mroźnej aury kwestując w miejscowościach pod Gostyniem. Mieszkańcy powiatu wrzucali datki do puszek bardzo chętnie, okazując tym swoje poparcie dla akcji Fundacji WOŚP. Często też pozdrawiali i chwalili „wolontariuszy od Owsiaka”. Mieszkańcy powiatu gostyńskiego pokazali, że w tym dniu są częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i bawią się przy tym wesoło i znakomicie.

W Gostyniu były: koncert rockowy (Proletaryat, Bacteryazz, Męczenie Owiec), wielkie koncerty przedszkolaków z Przedszkoli Miejskich: nr 1, nr 4, nr 7, „Zielona Zatoka”, Przedszkole Niepubliczne "Bajka" i nr 5 - „Kubuś Puchatek”. W czasie Koncertu Przedszkolaków wystąpił też zespół taneczny Studia Animacji Tańca „ANIMA” Joanny Kowalskiej oraz Grupa Capoeira Brasil Gostyń. Fantastycznie zagrały dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1, nr 2, nr 5 i nr 3 oraz Grupa Tnaczna GOK „Hutnik”. W tych koncertach najmłodsi mieszkańcy Gostynia, przy wsparciu wychowawców, nauczycieli i rodziców, pokazali, że zabawą połączoną z pracą można zrobić wiele dobrego dla poszkodowanych przez los. Koncertom towarzyszyły: zdjęcia fotografa z ZSZ w Gostyniu na pamiątkowe kalendarze WOŚP wydawane przez Drukarnię „REAL”, plackowy poczęstunek pracowników Huty Szkła ARDAGH GLASS w Gostyniu, stoisko ze spersonalizowanymi gadżetami WOŚP „KUŹNII REKLAMY” oraz zdjęcia do Galerii Ludzi Życzliwych Portalu Gostyń24 i Foto-Iris.

Była też rekordowa XVI Kąpiel Morsów WOŚP, przygotowana przez „Leśne Diabły” z Brzedni, w czasie której pobito dotychczasowy rekord i do wielkiego orkiestrowego przerębla wskoczyło 225 miłośników zimowych kąpieli.

Był Wielki Muzyczny Finał w GOK „Hutnik”, zakończony ok. godz. 21.15 światełkiem do nieba - pokazem sztucznych ogni, będącym podziękowaniem dla wolontariuszy za ich trud i poświęcenie oraz dla mieszkańców Gostynia za kolejne wspólne orkiestrowe granie. W finałowym koncercie był artystyczny pokaz tańców Szkoła Tańca DESPERADO Joanny i Rafała Kaczorów oraz gorące show taneczne DANCE ART. & YOGA STUDIO (grupy: Evdance Mini, Evdance Kids, Evdance Team, Evdance Plus) Ewy Janowskiej. Występom towarzyszyła specjalna ciepła niespodzianka przygotowana przez młodych wykonawców. Zagrały zespoły I-RAY, MN Blues Band i CREDO BAND – wszystkie bardzo gorąco przyjęte przez orkiestrową publiczność. Sprzedano za 2600 zł gostyńskie złote serduszko – jedyne na całym świecie (z wygrawerowaną przepięknie datą i napisem „XXVI WOŚP GOSTYŃ”).

Sprzedano też m.in. wyjazdy na 21-metrowym podnośniku strażackim nad Gostyń, mnóstwo talonów na usługi fryzjerskie, kosmetyczne i na masaże, na pizze i nastrojowe kolacje, na naukę jazdy, wymianę opon, mycie aut, badania medyczne, na sesje fotograficzne, sprzęt turystyczny i sportowy, akcesoria komputerowe, samochodowe, antyczne meble, zabawki, obrazy, maskotki, torty gostyńskich cukierników, gadżety WOŚP i wiele innych prawdziwych darów serca od mieszkańców Ziemi Gostyńskiej.

Była też fantastyczna grochówka z kuchni polowej, przygotowana, jak co roku, przez Leśne Diabły z Brzedni.

Wolontariuszy tradycyjnie wsparli gostyńscy ciastkarze i piekarze, którzy podarowali Orkiestrze pączki z serduszkiem, chleb i torty. Kilka z nich zostało zlicytowanych, a jeden trafił – tak jak w latach poprzednich, co stało się już gostyńską tradycją - do personelu medycznego
w gostyńskim szpitalu, jako podziękowanie i wyraz uznania dla tych, którzy codziennie, tuż obok nas, pracują, by ratować życie i zdrowie maluchów.

Także i inne firmy i instytucje oraz osoby prywatne przekazywały swoje wyroby lub dary na aukcję. Wielu przedsiębiorców i handlowców wspiera gostyńskie finały orkiestry już od lat i im oraz wszystkim ofiarodawcom należą się szczególne podziękowania!!!

Zagrały też fantastycznie Gola dzięki akcji Ochotniczej Straży Pożarnej. Były też koncerty w Pogorzeli i w Borku Wlkp. z udziałem dzieci i kapel muzycznych.

Były też wielkie finałowe grania w Borku, Pępowie i wielu innych miejscowościach, w których działali wolontariusze. Do akcji przyłączyły się licznie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkół w Borku Wlkp., Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp., Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa w Pępowie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Starej Krobi, Przedszkole Samorządowe „Pod Dębem” w Karolewie, Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach. Akcję Wielkiej Orkiestry dyskretną opieką otoczyła Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, oraz Vendetta Gostyń.

A tysiące mieszkańców Ziemi Gostyńskiej wsparło Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy swoimi datkami. Dziękujemy w imieniu dzieciaków i ich rodziców. Jesteście wspaniali!!!

Dziękujemy też wszystkim za wielodniową pracę przy przygotowywaniu i przeprowadzeniu wielkoorkiestrowego grania. Zagraliście fantastycznie, przepięknie i bardzo radośnie. Jesteśmy dumni z wolontariuszy, wydarzeń, wsparcia mieszkańców Ziemi Gostyńskiej i zebranych pieniędzy, które uratują życie kolejnym dzieciakom.

 

Maciej Marcinkowski i Mirosław Sobkowiak – szefowie Powiatowego Sztabu WOŚP w Gostyniu