PIT-28. Składając, nie zapomnijcie o 1%!

W 2020 roku tzw. ryczałtowcy mieli więcej czasu na rozliczenie z urzędem skarbowym. Ale właśnie ten czas im mija. Przypominamy więc o terminie, a także o tym, że również w PIT-28 można i WARTO przekazać 1%!

Ryczałtowcy też mogą przekazać 1%! Od tego roku nie muszą podejmować decyzji w styczniu – mają dodatkowy miesiąc na rozliczenie z fiskusem. Pisaliśmy o tym w informacji: „Ryczałtowcy. Niespodzianka”. Ale zbliża się koniec lutego - i trzeba podjąć decyzję komu przekazać 1% w PIT-28.

 

1% i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania określoną w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa obowiązująca ryczałtowców przewiduje (w art. 21b) możliwość przekazania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Przekazania takiego dokonuje się wedle podobnych zasad, jakie obowiązują podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik musi więc przede wszystkim wybrać OPP i wskazać numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego uprawnionej do zbierania 1%.

 

PIT-28 nie później niż do końca lutego

Jeszcze w ubiegłym roku PIT-y 28 składane były do końca stycznia. Od 2020 r. rozliczający się w ten sposób uzyskali dodatkowy miesiąc na złożenie zeznania.

PIT-28 został „wciągnięty” do usługi Twój e-PIT. PIT-28 możemy składać od 15 lutego, a ostatecznym terminem rozliczenia się ryczałtowców jest koniec lutego. Ponieważ jednak w 2020 r. koniec lutego wypada w sobotę, termin jest przesuwany na kolejny dzień roboczy – czyli na 2 marca 2020 r.

 

Składasz PIT-28? W 2020 masz czas do 2 marca. Pamiętaj, że w PIT-28 możesz wskazać organizację pożytku publicznego, której przekażesz 1%.

 

Gdzie szukać OPP uprawnionych do 1% przy rozliczeniach za 2019 r.

Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1% za 2019 r. (przy rozliczeniach w 2020 r.) można znaleźć w spisie organizacji pożytku publicznego portalu ngo.pl. Szukaj OPP na: POZYTEK.NGO.PL

 

Infografika: Jak mądrze wybrać organizację i przekazać 1%