„Kwarantanna domowa” – apka ułatwiająca izolację

„Kwarantanna domowa” – apka ułatwiająca izolację

Ponad tysiąc osób korzysta już z rządowej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Jak działa? Osoby objęte kwarantanną otrzymują SMS-a, na podstawie którego można uaktywnić aplikację. Umożliwia ona potwierdzenie miejsca przebywania, a także przekazanie informacji na temat stanu zdrowia i ewentualnych potrzeb.

Proces wygląda następująco: po otrzymaniu informacji o osobach objętych kwarantanną, otrzymują one SMS-a zachęcającego do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji. Jeśli osoby przebywające w kwarantannie nie otrzymały wiadomości, oznacza to, że nie ma ich jeszcze w bazie. - Do godz. 17.40 wysłaliśmy ponad 22 tysiące SMS-ów. Niemal 2,5 tysiąca osób już zalogowało się do aplikacji, przeszło 1300 z nich wykonało pierwsze zadanie, a to oznacza rozpoczęcie pełnego korzystania z apki – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zainteresowanie aplikacją jest naprawdę spore – dodaje szef MC.

Proces udostępniania aplikacji Ministerstwo Cyfryzacji planuje zakończyć w weekend. Do tego czasu wszystkie osoby objęte kwarantanną powinny otrzymać wiadomość.

Kwarantanna domowa – to oficjalna, bezpieczna i bezpłatna aplikacja ułatwiająca przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym osoba przebywa oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia. Za jej pomocą można ponadto uzyskać szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny informacji. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.

Aplikację Kwarantanna domowa pobrać można z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu rejestracja odbywa się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który przekazany zostanie w wiadomości SMS.

Więcej informacji: www.gov.pl/kwarantannadomowa


Opracowanie: Ministerstwo Cyfryzacji/ Starostwo Powiatowe w Gostyniu