To nasz wspólny sukces: ponad 126 milionów złotych!

To nasz wspólny sukces: ponad 126 milionów złotych!

- „Nie wierzyliśmy w to, co widzieliśmy sprawdzając stan finałowego rachunku bankowego” -powiedział Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – „Już w dniu akcji nie było wątpliwości, że razem z Polakami pobiliśmy po raz kolejny rekord solidarności i bycia ze sobą, że znów zadziwiliśmy świat! To, co działo się tego dnia i co pokazaliśmy jako wielka, obywatelska społeczność, buduje serca i daje ogromną wiarę w rozsądek i wrażliwość Polaków. Ale tak ogromnego wyniku finansowego nie spodziewał się nikt! Polacy, jesteście najlepsi, jesteście kochani! Dziękujemy za Wasze zaufanie, kłaniamy się Wam w pas i obiecujemy, że jak zawsze - każdą Waszą złotówkę wydamy najlepiej jak się da dla ratowania życia i zdrowia dzieci w szpitalach.”


Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był ogromnym przedsięwzięciem, który swoim zasięgiem objął cały świat! Orkiestra zagrała wszędzie tam, gdzie mieszkają i żyją Polacy, od dalekich Chin, po gorącą Kalifornię, od zimnej Stacji Polarnej na Biegunie Północnym, po gorący Cypr. Atmosfera panująca w ciągu tego wyjątkowego dnia była niespotykana, bowiem Orkiestra to jedna z niewielu idei, które łączą Polaków ponad wszelkimi podziałami. Dzięki zaufaniu i setkom tysięcy wolontariuszy, w styczniową niedzielę po raz kolejny udało się zebrać ogromną ilość środków, które Fundacja WOŚP przeznaczy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla oddziałów neonatologicznych w całej Polsce.

Powiatowy Sztab WOŚP przy PCPR w Gostyniu przypomina, że 14 stycznia 2018 roku odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem zbiórki było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. W akcję zaangażowało się 1700 sztabów w Polsce oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy. Darczyńcy WOŚP otrzymali 35 mln serduszek. W całej ogromnej masie fantastycznych zdarzeń Finał WOŚP był obrazem pięknego społeczeństwa obywatelskiego.
Na kwotę zebraną w Finale WOŚP złożyły się zbiórka publiczna (71.177.112,70 PLN), pozostałe darowizny przekazane na cel akcji przede wszystkim poprzez kanały elektroniczne (54.543.011,44 PLN), oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (653.680,20 PLN).

W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Fundacja planuje kupić dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.
Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków, czy 344 kardiomonitory. 
Zebrane w Finale WOŚP środki służyć będą także dalszemu prowadzeniu przez Orkiestrę ogólnopolskich programów medycznych, a także Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

W ciągu 26 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 952 mln zł! 
Mieszkańcy Powiatu Gostyńskiego też mają swój znaczący wkład w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, gdyż ofiarowali ponad 2 miliony 300 tysięcy zł !

Powiatowy Sztab WOŚP przy PCPR w Gostyniu przypomina, że podczas obecnego 26. Finału WOŚP zebraliśmy w Powiecie Gostyńskim 287 163,84 zł! 
Z tego Sztab WOŚP w Gostyniu (działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wspieranym przez Zespół Szkół Zawodowych, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Stowarzyszenie „DZIECKO” oraz lokalne media i wiele innych instytucji i organizacji) zebrał 157 985,65 zł (oraz 55,08 euro, 100 rubli oraz inną obcą walutę); Sztab WOŚP w Piaskach (przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach) zebrał 46 129,83 zł; Sztab WOŚP w Krobi (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi) zebrał 36 175,54 zł; Sztab WOŚP w Poniecu (przy Gminnym Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu) zebrał 32 109,68 zł; Sztab WOŚP w Pogorzeli (przy Młodzieżowej Świetlicy Środowiskowej w Pogorzeli) zebrał 14 766,14 zł.
To wspólny rekordowy wynik mieszkańców i wspaniałych wolontariuszy gmin Borek Wlkp, Pępowo, Krobia, Piaski, Pogorzela, Poniec oraz Gostyń!!!

Dodatkowo Gostyń szczyci się tym, że gra dla Fundacji WOŚP o rok dłużej! Bo już rok przed pierwszym finałem „Schizol” - pismo uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu - zorganizował koncert „Od flamenco do rocka”, z którego cały dochód wpłacił na konto wtedy jeszcze nieznanej szerzej Fundacji WOŚP.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu