Aktywni seniorzy i złote odznaki dla zasłużonych

Aktywni seniorzy i złote odznaki dla zasłużonych

Blisko trzy tysiące osób przybyło na Świętą Górę k. Gostynia. Emeryci, renciści i niepełnoprawni seniorzy z całej Wielkopolski, a także z sąsiednich województw: dolnośląskiego i lubuskiego, zawitali na XVII Świętogórskie Spotkania Seniorów, których główną częścią są koncerty chórów. Imprezę organizuje od lat Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu przy dofinansowaniu powiatu gostyńskiego.

Blisko trzy tysiące osób przybyło na Świętą Górę k. Gostynia. Emeryci, renciści i niepełnoprawni seniorzy z całej Wielkopolski, a także z sąsiednich województw: dolnośląskiego i lubuskiego, zawitali na XVII Świętogórskie Spotkania Seniorów, których główną częścią są koncerty chórów. Imprezę organizuje od lat Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu przy dofinansowaniu powiatu gostyńskiego. Wsparcia w organizacji tego ważnego wydarzenia dla integracji środowisk seniorskich i starszych wiekiem osób z niepełnosprawnością tradycyjnie udzielają też Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Tegoroczne Spotkania Seniorów rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Bazylice Świętogórskiej. Następnie uczestnicy Spotkań przeszli do ogrodów klasztornych w okolice ołtarza polowego, gdzie serdecznie przywitał przybyłych Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Towarzyszyli mu: przedstawiciel Marszałka Wielkopolski Łukasz Maćkowiak, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego Janusz Sikora, Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, Burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek, Wójt Gminy Pępowo Stanisław Krysicki, Wiceburmistrz Gostynia Grzegorz Skorupski, dyrektor PCPR w Gostyniu Mirosław Sobkowiak Ze słuchaczami przeglądu chórów spotkał się też ks. superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri Marek Dudek. 

- „Z wielką radością witam Was, Szanowni Państwo, w gościnnym Powiecie Gostyńskim i życzę wielu pozytywnych wrażeń, w tym i tych duchowych, związanych z pobytem na Świętej Górze” – powiedział Starosta Robert Marcinkowski, otwierając XVII Świętogórskie Spotkania Seniorów i dodał: - „Pragnę też bardzo gorąco podziękować wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia. To wielki trud organizacyjny i wielkie przedsięwzięcie logistyczne, wspierane co roku przez Powiat Gostyński. To największe spotkanie seniorów w Wielkopolsce. Dziękuję też za to, że udowadniacie Państwo, że życie seniora może być twórcze i aktywne”.

Przybyły na tę uroczystość Henryk Zywert, Przewodniczący Okręgowego Zarządu PZERiI w Poznaniu, podkreślił: - „Gościmy na pięknej Ziemi Gostyńskiej i wspólnie przeżywamy to, co najpiękniejsze” – i wręczył Mirosławowi Maćkowiakowi, Przewodniczącemu Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu, pamiątkowy dyplom i statuetkę, będące wyrazem uznania za wyjątkową aktywność organizatorów Spotkań Świętogórskich. Odbierając w imieniu organizatorów to wyróżnienie, Mirosław Maćkowiak, przewodniczący PZERiI w Gostyniu, podsumował: - „Dziękuję Wam Wszystkim za przybycie na dzisiejsze spotkanie, które jest wyjątkowe i zrzesza nasze środowisko z województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego i lubuskiego”.

Henryk Zywert, w imieniu Zarządu Głównego PZERiI w Warszawie, udekorował też za zasługi dla seniorów Roberta Marcinkowskiego Starostę Gostyńskiego oraz Firmę Techniczno-Handlowej Obsługi Rolnictwa TORAL w Gostyniu Złotymi Odznakami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Koncert chórów i zespołów śpiewaczych prowadzili Jadwiga Krystkowiak i Mirosław Maćkowiak z Zarządu Rejonowego PZERiI w Gostyniu, wspierani przez Darię Woźniak i Martę Adamek z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Jak podkreśliła chórzystka z zespołu z Żerkowa, który występował w  przeglądzie chórów – „Przyjeżdżamy tutaj odpocząć, ale też dzięki temu spotkaniu i byciu razem nabieramy sił. Dziś przygotowaliśmy specjalne wykonanie. Bardzo to przeżywamy, cieszymy się też ze spotkań ze znajomymi.”

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać chórów i zespołów śpiewaczych z terenu Wielkopolski, ale też spotkać się ze sobą, porozmawiać przy kawie, a także posilić się przygotowanym przez organizatorów posiłkiem.

Do udziału w koncercie zgłosiło się dwadzieścia pięć zespołów. Były to m.in. chóry i zespoły śpiewacze: Liturgiczny Zespół Śpiewaczy z Pępowa, „Aktywni” (Rozdrażew), Zespół Śpiewaczy z Belęcina, „Razem raźniej” (Święciechowa – Długie Stare), „Pod kasztanem” (Cerekwica), „Babie lato” (Żerków), „Srebrny włos” (Włoszakowice), „Młodzi duchem” (Kobylin), „RETRO” (Borek Wlkp.), Zespół wokalny „Tęcza” (Piaski Wlkp.), „Złota Jesień” (Bukowiec Górny), „Jawor” (Pogorzela), „Śpiewaj z nami” (Włoszakowice), „Belcanto” (Dopiewo), Zespół Senioralny „Humorek” (Żmigród), „Gama” (Września), „Wiklinki” (Nowy Tomyśl), Zespół Śpiewaczy z Zaniemyśla, „Wrzosy” (Września), Zespół Śpiewaczy z Nowego Miasta n. Wartą, „Zawsze Młodzi” (Mosina), „Arkadia” (Boruja Kościelna), Zespół skrzypcowy „Zbyszek i Zbyszek”.

Podsumowując swój udział w XVII Spotkaniach Świętogórskich P. Beata z Poznania wyznała - „Odnalazłam tu dziś koleżankę sprzed lat. Bardzo się wzruszyłam. Dziękuję organizatorom za to, że ciągle im się chce robić coś dla innych.” – I dodała –„Warto tu było przyjechać. Święta Góra to cudowne miejsce. Jak tylko zdrowie pozwoli, to za rok przyjadę tu ponownie!” 


Opracowanie: PCPR w Gostyniu