Rodzinne powitanie lata

Rodzinne powitanie lata

Po raz dziewiętnasty odbył się festyn rodzinny „Powitanie lata”. Blisko sześćset osób bawiło się wspólnie i wesoło na tym festynie. – „Czekaliśmy na ten festyn razem z dziećmi, by spotkać się ze znajomymi, dowiedzieć się, co u nich, pogadać i wspólnie się pobawić” – oznajmiła, wchodząc do kolorowo przystrojonego na tę okazję parku przy Domu Dziecka w Bodzewie (powiat gostyński), pani Karolina, jedna z mam zastępczych.

Obok rodzin zastępczych w festynie uczestniczyli też: wychowankowie domów dziecka i ich wychowawcy oraz zaproszeni z tej okazji ich rodzice, a także rodziny z dziećmi z powiatu gostyńskiego i powiatów sąsiednich. Przybyli też kandydaci na rodziców zastępczych oraz rodziny zaprzyjaźnione, a także już dorośli byli wychowankowie Domu Dziecka w Bodzewie, którzy licznie zjechali, by spotkać się i powspominać swoje dziecięce lata. Przybyli też emerytowani wychowawcy i dyrektor tej placówki. Kolejną grupę bawiących się na festynie stanowili uczestnicy imprezy towarzyszącej, czyli samochodowego rodzinnego „Rajdu Smerfów 2019”. W festynie uczestniczyli też radni powiatu gostyńskiego i gmin Piaski oraz Gostyń. Wszyscy bawili się razem. Przybyłych powitali dyrektorzy: Domów Dziecka w Bodzewie i w Gostyniu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. A oficjalnego otwarcia festynu dokonał Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora. Witający życzyli przybyłym wytrwałości i satysfakcji z pracy z najmłodszymi oraz radosnej zabawy na festynie.

Zachętą dla wszystkich do wspólnej zabawy był występ wychowanków Domów Dziecka.

Organizatorzy: Domy Dziecka nr 1 i nr 2 w Bodzewie, Dom Dziecka w Gostyniu, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie, Stowarzyszenie „DZIECKO" i Stowarzyszenie „Forum Demokratyczne” oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, przygotowali dla uczestników festynu szereg atrakcji. Integracyjną część festynu wypełniły konkurencje o charakterze rodzinnym, w których wystartowało ponad pięciuset uczestników w wieku od 10 miesięcy do 74 lat. Był m.in. tor przeszkód dla mamy, taty i dzieci, przejażdżki autkami akumulatorowymi, wyścigi na nartach rodzinnych, slalom w dmuchanych olbrzymich strojach, wspólne rodzinne malowanie portretów, rzuty do wiszących ruchomych celów, oryginalne nadmuchiwanie balonów, stoisko strzeleckie obsługiwane przez drużynę airsoftową „Żubry Gostyń”, stylizującą się na rosyjskie jednostki specjalne. Chętni mogli też skorzystać z zabaw skręcanymi w przemyślne figury balonikami, robienia baniek mydlanych, zabaw plenerowych, np. gry w golfa, wyścigi w kapsle. Bawiące się rodziny: dzieci, młodzież i dorośli, próbowali też swoich sił w wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcjach np. w ujeżdżaniu byka, zjazdach rodzinnych na sześciometrowym dmuchańcu, zabawach sprawnościowych czy szaleństwach na wielkiej dmuchanej trampolinie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się drużynowe mecze w piłkę miotlarską oraz próby przejażdżki na specjalnie skonstruowanym superwywrotnym rowerze.

Wspólna zabawa dała wszystkim wiele okazji do śmiechu. Atmosfera radości i życzliwości towarzyszyła uczestnikom przez cały dzień. A byli wychowankowie Bodzewa podkreślali: – „Jesteśmy tutaj co roku, bo to dla nas jedno z najważniejszych miejsc, tu się przecież wychowaliśmy i przygotowaliśmy do dorosłego życia. A dziś jesteśmy tutaj, bo to też nasze święto, to przecież spotkanie naszej rodziny. I jesteśmy dumni, że Bodzewo dalej pomaga dzieciom i ich rodzinom.”

Festynowi towarzyszyły pokazy taneczne w wykonaniu wychowanków domu dziecka przygotowanych przez instruktorkę ze Szkoły Tańca „Desperado”. Występy młodych artystów nagradzono gromkimi brawami. Były też popisy wokalne.

Przez cały czas trwania zabawy uczestnicy festynu częstowali się przygotowanymi przez organizatorów kiełbaskami z grilla, przepysznym bigosem przygotowanym przez panie kucharki z domu dziecka, popcornem, watą cukrową oraz herbatą i kawą, a także przepysznym plackiem.

Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy rodzinami zastępczymi oraz kandydatami na rodziców zastępczych i pracownikami PCPR oraz Domów Dziecka. Rozmawiano też – w luźnej festynowej atmosferze, choć na tematy bardzo poważne - z psychologami, pedagogami i pracownikami socjalnymi. A wesoła zabawa trwała od rana aż do godzin popołudniowych.

– „Dobrze, że tu jesteśmy” – mówi jedna z mam zastępczych. – „Mamy okazję spotkać znajome rodziny z całego powiatu. Rozmawialiśmy nie tylko o problemach, ale i o wspólnych planach na wakacje. A szczęśliwe dzieciaki szalały w konkurencjach. My też poszaleliliśmy z nimi, bo tak ten festyn jest przygotowany i tego przede wszystkim oczekują nasze dzieci”.

Pod koniec trwania festynu wśród dzieci i dorosłych uczestniczących w grach i zabawach festynowych rozlosowano zestawy upominków – „niespodziewanek”. Wśród nich były artykuły turystyczne i sportowe, przybory toaletowe i kosmetyczne, artykuły i przybory szkolne, zabawki i pluszaki – przytulanki, słodycze i inne wesołe prezenty. Wszyscy niepełnoletni uczestnicy festynu otrzymali te upominki.

Dyrektor PCPR w Gostyniu podziękował rodzicom zastępczym oraz pracownikom Domu Dziecka za codzienne poświęcenie i trud wychowywania dzieci wymagających wsparcia, a swoim koleżankom z PCPR za wspieranie dzieci w pieczy zastępczej. Z kolei przedstawiciel władz powiatu gostyńskiego Janusz Sikora podziękował na zamknięcie wszystkim organizatorom za świetnie zorganizowaną imprezę, która przyniosła wiele radości i wrażeń nie tylko dzieciom, ale ich rodzicom i opiekunom. Podkreślił – „Ta radość uczestników, wywołana wspólną zabawą, a zwłaszcza uśmiechy dzieci, są podziękowaniem dla wszystkich, którzy przygotowali tę udaną imprezę rodzinną.”

Festyn odbył się przy dofinansowaniu powiatu gostyńskiego.