Projekt "Na herbatce u Fenrychów" z nagrodą

6 listopada 2019 r. o godz. 12.00 w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta Gala XX jubileuszowej edycji Konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” organizowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Galę uświetnił koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. W bieżącym roku do Konkursu zgłoszonych zostało 166 projektów m.in. Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi złożyło projekt "Na herbatce u Fenrychów", który zdobył nagrodę.

Wiosną 2018 roku Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi realizowało projekt "Na herbatce u Fenrychów" dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"

W ramach projektu dzieci z zerówki oraz klas 1 – 3 szkół podstawowych w Krobi i Pudliszkach ciekawie spędziły lekcje w terenie. Ponad 200 dzieci z zainteresowaniem wysłuchało pogadanki Sławomira Paszkiera i Witolda Szpurki reprezentujących Stowarzyszenie „Przedsiębiorczość dla ekologii” dzieci poznały m.in. różne gatunki pomidorów, ich uprawę a także jak pielęgnować sadzonki. Jako ciekawostkę dowiedziały się, jak wygląda produkcja ketchupu. Każdy uczeń sadził pomidora, którego sadzonkę zabierał do domu. Był to dopiero początek przygody z rodziną Fenrychów i pomidorami.

Listopad w GCKiR w Krobi był pełen spotkań i atrakcji. Na deskach sceny odbyły się warsztaty teatralne przygotowane przez Annę Walczak i Dorotę Worwa, w których brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Młodzież przygotowała scenkę w której rozmawiała o tym, czym dla młodych ludzi jest wolna ojczyzna i patriotyzm. Młodzi aktorzy w bardzo ciekawy sposób zagrali scenkę o babci i dziadku, którzy opowiadali swoim wnukom historię o pracy w Pudliszkach i o bohaterze niepodległej, którym był Stanisław Fenrych. Opowiadaniom towarzyszyła miła atmosfera w której to babcia i dziadek wraz z wnukami jedli pizzę z ketchupem z Pudliszek.

W ramach projektu odbyły się warsztaty kulinarne, w których wzięli udział uczniowie z klasy 7. Na zajęciach rozmawiali o potrawach, jakie mogłyby zagościć na stole u Stanisława Fenrycha podczas uroczystego przyjęcia. Wspominali dawne czasy i produkty, dzielili się spostrzeżeniami na temat różnych przetworów powstałych w założonej przez Fenrycha przetwórni. Dyskutowali na temat zmian w dzisiejszej produkcji, sposobów przechowywania warzyw, marmolady, ketchupu, kontynuacji dzieła Stanisława Fenrycha. Uczniowie przygotowali zupę pomidorową, sałatkę kalafiorową z pomidorem i serem feta, sałatkę z fasolek, kukurydzy i selera. Hitem okazała się sałatka z makaronu, pora i suszonych pomidorów. Ponadto uczennice przygotowały ponad 200 rogalików z marmoladą wieloowocową. Powstały dwa biało-czerwone torty podkreślające patriotyczną postawę Stanisława Fenrycha. Opiekunkami i koordynatorkami warsztatów kulinarnych były Katarzyna Murawska i Anna Walczak, których potrawy przygotowane wspólnie z młodzieżą gościły na stołach w czasie promocji słuchowiska „Na herbatce u Fenrycha”.

W ramach projektu zostało nagranych pięć odcinków słuchowiska, które można posłuchać pod linkiem http://serwer1353041.home.pl/gckir/index.php/projekty/110-sluchowisko?fbclid=IwAR1O4dhSWROd7HED8IlXNGeZBmkkFGNXu5ljBQT-nPcY3g1muVW2UwRy5kM

W środowe listopadowe popołudnie 2018 r. na deskach Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi odbyła się promocja słuchowiska „Na herbatce u Fenrychów”.

Scena zamieniła się w studio nagrań, gdzie osoby czytały tekst. Był realizator nagrań, który to wszystko nagrywał. Aktorzy dysponowali strojami a także rekwizytami, którymi wytwarzali dźwięki. Prezentowane słuchowisko dotyczyło targów poznańskich i Powszechnej Wystawy Krajowej, zwanej w skrócie PEWUKĄ. To słowo kilkakrotnie padało w trakcie słuchowiska. PEWUKA miała miejsce w 1929 r. w Poznaniu właśnie na targach poznańskich. Zorganizowana została z okazji 10-lecia niepodległości, w celu prezentowania dorobku gospodarczego niepodległego Państwa. W wystawie tej uczestniczył również zakład z Pudliszek. Na PEWUCE rozmawiano o interesach, a po pracy w kawiarniach poznańskich toczyło się życie towarzyskie. W spektaklu wystąpili: Jagna Knapp, Alojzy Pawlaczek, Marek Hałas, Agnieszka Wujek, Filip Konieczny i Krzysztof Polowczyk. Scenariusz napisała Joanna Ciechanowska-Barnuś, reżyserowała Ula Kijak. Konsultacją merytoryczną zajmował się Andrzej Miałkowski. Warto zaznaczyć, że Joanna Ciechanowska Barnuś, pisząc scenariusz słuchowiska o Stanisławie Fenrychu, postanowiła wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez Gazetę Wyborczą „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości” i zdobyła I miejsce. Dzięki temu wiedza o Fenrychu dotarła do mnóstwa czytelników w całej Polsce. W dniu premiery słuchowiska także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach przedstawili scenkę o życiu rodziny Fenrychów.

Na holu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi można było obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Fenrychowi i jego rodzinie a także skosztować zupy pomidorowej i produktów, które wypromował Stanisław Fenrych, a przygotowane były na warsztatach kulinarnych zorganizowanych dla młodzieży.

W 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, naśladując bohaterkę Teresę Fenrych został ogłoszony konkurs literacki w którym czytane były fragmenty literatury polskiej przez mieszkańców gminy Krobia. Fragmenty czytanej literatury umieszczone zostały na stronie internetowej. Fragmenty czytali: Czcisława KaniewskaStefania Sprutta, Ewa Pawlaczek, Alojzy Pawlaczek, Jolanta Skowron, Maria Ratajczyk, Apolonia Dykcik,Adelajda Kabała. Należało odgadnąć pięć tytułów i autorów czytanych książek a odpowiedzi przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wśród zwycięzców konkursu znalazły się Aldona i Aleksandra.Wspomniana bohaterka niepodległej z funduszu majątku uruchomiła w Pudliszkach bibliotekę wiejską, gdzie zainstalowano pierwszy odbiornik radiowy. W każdy czwartek sama głośno czytała wszystkim dzieła literatury polskiej

8 listopada 2018r. biogram Stanisława Fenrycha znalazł się na Wikipedii. Jest to niezmiernie miły i nieplanowany efekt działalności na rzecz szerzenia wiedzy o tej nietuzinkowej i niezwykle zasłużonej postaci.

Pomysłodawczynią projektu była Agnieszka Wujek. W nagraniach słuchowiska udział wzięli mieszkańcy: Marek Hałas, Elwira Mendyka, Sara Fórmanowska, Karolina Pawłowska, Jagna Knapp, Adam Sarbinowski, Alojzy Pawlaczek, Krzysztof Polowczyk, Maria Świst, Domicela Skrzypalik, Beata Kabała, Krzysztof Perdon, Daria Andrzejewska, Witold Szpurka, Sławomir Paszkier, Jakub Andrzejewski, Magdalena Czarnecka- Wojtkowiak, Honorata Perdon, Dorota Worwa, Ryszard Kaczmarek, Agnieszka Wujek.

Opracowanie: Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi