Zrób paczkę. Po raz dziesiąty rusza akcja MIKOŁAJE!
Przyłącz się! Akcja polega na przygotowaniu paczki dla dziecka wskazanego przez organizatorów składającej się np. z zabawek, w tym edukacyjnych, gier planszowych, książek, przyborów szkolnych, słodyczy itp.
Dodatkowo, od tego roku - po konsultacjach z Ośrodkami Pomocy Społecznej, działającymi na terenie powiatu gostyńskiego - organizatorzy poszerzają grono odbiorców paczek o osoby starsze, samotne, schorowane i niepełnosprawne. Paczki dla nich mogą składać się z środków żywności, długoterminowych, słodyczy i środków czystości oraz artykułów chemicznych, np. proszków do prania oraz kocy.
Miniatury boreckiej architektury odsłonięte
W piętek 13 października na skwerze przez Ośrodkiem Kultury dokonanouroczystego odsłonięcia mini dzieł sztuki - miniatur przedstawiających wybrane zabytki architektoniczne miasta Borek. Burmistrz Marek Rożek w asyście przedstawicielek młodzieży zaangażowanych w projekt Aleksandry Szwałek i Anny Stelmaszyk odsłonili zgromadzonym miniaturę ratusza.
Oklaskami przyjęto odsłanianą przez Etatowego Członka Zarządu Powiatu Gostyńskiego Janusza Sikorę oraz dyrektora Oddziału Borek Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu Marcina Pawlaka miniaturę sanktuarium.
Zainteresowanie wzbudziła także miniatura dawnej remizy strażackiej odsłoniętej przez dh Jana Kulińskiego oraz dh Grzegorza Marszałka.
Dbają o swój las
Zbierali śmieci, sadzili drzewa i nadawali im imiona – wszystko po to, by sprawdzić, „co tam kuka w lesie”?
W ostatnią sobotę września w ramach projektu „Co tam kuka w lesie?” realizowanego przez Stowarzyszenie „BLASK”, a dofinansowanego z programu grantowego „Działaj Lokalnie”, młodzież z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wlkp. i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp. wraz z opiekunami porządkowała drogę z Borku Wlkp. do Jeżewa. Akcję rozpoczęto krótką pogadanką na tematy ekologiczne przeprowadzoną przez Violettę Jańczak. Zebrano dziewięć worków śmieci, które zostały odebrane przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Czy w piaskowskim lesie mieszkają Gumisie i Smerfy?
Miejscowość Piaski otoczona jest pięknymi lasami. To wyjątkowe miejsce do odbywania wycieczek pieszych i rowerowych. Na licznych leśnych drogach, każdego dnia można spotkać pasjonatów aktywnego spędzania czasu wolnego. Zatapiając się w spokój otaczającej przyrody zapominamy o zgiełku codziennego życia. Dla grupy sąsiedzkiej z Piasków „Przyjaciele lasu” ta właśnie przyroda stanowi źródło niewyczerpanych inspiracji oraz rozwijania kreatywności. Twórcy projektu „Przygodą jest las i tam spotkasz nas” postanowili zaprosić dzieci w wieku od 3 do 10 lat na ciekawe zajęcia, dzięki którym poznają swój piaskowski las z zupełnie inne strony. Spędzą wolny czas w sposób aktywny, wśród rówieśników.
Bruczków do góry nogami
„W Bruczkowie staniemy na głowie, by zielony placyk stworzyć, skakać, tańczyć, pogaworzyć” – pod takim hasłem realizowany był projekt przez OSP Bruczków oraz sołectwo Bruczków, KGW Bruczków oraz DPS Zimnowoda. Jego podsumowaniem był, wzbudzający wielkie zainteresowanie, piknik integracyjny. Przedsięwzięcia współfinansowane były z Programu Grantów Społecznych. Celem projektu była integracja lokalnego środowiska, umocnienie więzi sąsiedzkich oraz nawiązanie relacji z grupą niepełnosprawnych, podopiecznych DPS w Zimnowodzie. Cel został osiągnięty, a wszystko to stało się podczas wspólnie podjętych działań: uporządkowywania terenu wokół boiska, sadzenia drzew i krzewów czy przygotowywania miejsca na ognisko.
Nie x-box i tablet, a kapsle i podchody!
Na początku lipca plac w parku w Strzelcach Wielkich zmienił się w podwórko sprzed lat. Dorośli mieszkańcy postanowili przywrócić do życia gry, które kojarzą im się z najlepszymi wspomnieniami z dzieciństwa, a które wielu dzisiejszym dzieciom są obce. Kapsle, klasy, ślimak, guma, skoki przez sznur, skakankę, gra w kluchy, piłka parzy, raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy oraz rozgrywki w dwa ognie były tematem dwóch kilkugodzinnych, wakacyjnych spotkań w strzeleckim parku i na boisku. Bawili się wszyscy: przedszkolaki, młodzież szkolna i dorośli. Tematem trzeciego spotkania była gra terenowa. W sierpniowe sobotnie popołudnie podzieleni na 2 drużyny na obrzeżach Strzelec Wielkich zmierzyły się w grze w podchody. Uciekająca grupa damska narzuciła trasę gry i po drodze zostawiała oznaczenia szlaku i przeróżne zadania, z którymi grupa chłopaków musiała się zmierzyć. Zespoły po przebyciu niełatwej trasy, wiodącej po obrzeżach wsi, dotarły do końcowej stacji na wspólny posiłek z grilla. Grupa poszukująca została rozliczona z wykonanych zadań: m.in. rozwiązania krzyżówki i zabawy słownej, przyniesienia bukietu z pokrzyw, talerza czarnego bzu i jarzębiny, wymalowania twarzy w barwy wojenne, czy odtańczenia na polu wokół słomianego balota tańca dzikiego kangura, udokumentowanego nagraniem .
Miniatury Boreckiej Architektury
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Borku Wlkp. serdecznie zapraszamy na finał projektu Miniatury Boreckiej Architektury, który odbędzie się 13 października 2017r. o godzinie 16.00. W programie m.in. prezentacja pracy artystycznej - odsłonięcie miniatur, zabawa terenowa dla dzieci i młodzieży z udziałem Harcerzy, a także pieczenie kiełbasek przy ognisku. Więcej informacji na plakacie.
Mali majsterkowicze zamknęli las w pudełku
Przygotować szkatułkę, w której zmieściłby się cały las? Kreatywność dzieci nie zna granic. Wszystko w ramach projektu: „Przyjaciele lasu”, realizowanego przez Stowarzyszenie BAZA.
Przyjaciele Lasu z Piasków po raz drugi spotkali się z najmłodszymi mieszkańcami ich miejscowości. Tym razem były to zajęcia „Małego majsterkowicza”, które poprowadził pan Michał Dopierałę z Hi Disign. Każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie przygotować magiczną szkatułkę, w której zmieścił się cały las. Kreatywność dzieci nie zna granic. Okazuje się, że wiele „bajecznych zwierząt” mieszka w naszej okolicy.
XVIII Ogólnopolski Festiwal Bez Barier - Święta Góra 2017
Ewa Lichtańska ze Skrzynna (łódzkie), Dominik Winny, Agata Wróblewska i Agnieszka Ciesielska z Kościana (wielkopolskie) zostali zwycięzcami XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier" – Święta Góra 2017 w Piaskach k. Gostynia. W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 120 artystów niepełnosprawnych, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski. Publiczność przyznała swoją nagrodę Angelice Jagodzińskiej z Łagiewnik (wielkopolskie).
Strona 1 z 2