Czy w piaskowskim lesie mieszkają Gumisie i Smerfy?

Miejscowość Piaski otoczona jest pięknymi lasami. To wyjątkowe miejsce do odbywania wycieczek pieszych i rowerowych. Na licznych leśnych drogach, każdego dnia można spotkać pasjonatów aktywnego spędzania czasu wolnego. Zatapiając się w spokój otaczającej przyrody zapominamy o zgiełku codziennego życia. Dla grupy sąsiedzkiej z Piasków „Przyjaciele lasu” ta właśnie przyroda stanowi źródło niewyczerpanych inspiracji oraz rozwijania kreatywności. Twórcy projektu „Przygodą jest las i tam spotkasz nas” postanowili zaprosić dzieci w wieku od 3 do 10 lat na ciekawe zajęcia, dzięki którym poznają swój piaskowski las z zupełnie inne strony. Spędzą wolny czas w sposób aktywny, wśród rówieśników.

Inauguracja projektu „Przygodą jest las i tam spotkasz nas” odbyła się 16 sierpnia
w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach. Cykl spotkań warsztatowych dla najmłodszych mieszkańców Piasków rozpoczęły warsztaty kulinarne „Małec co nieco”.

W trakcie rozmów o leśnych owocach dzieci wykazały się niesamowitą wiedzą
i zaangażowaniem. Dzięki owocom rosnącym w lesie mogliśmy przygotować nie tylko smerfową zupę, ale także zdrowy i pożywny sok z gumijagód, dzięki którym Gumisie zyskiwały magiczną moc.

Zajęcia rozpoczęły się od przygotowywania zupy smerfowej. Każdy uczestnik mógł aktywnie zaangażować się we wspólne gotowanie - wrzucał poszczególne składniki do garnka i mieszał je. Najważniejszym elementem okazało się wypowiadanie zaklęć i czarowanie. Gdy potrawa się gotowała, dzieci wykonywały smerfne i gumisiowe prace. Wreszcie nadszedł moment, aby spróbować magicznej smerfowej zupy. Dzieci nie zmieniły się
co prawda w niebieskie ludziki, jednak ich uszy podczas zajadania były nadzwyczaj ruchliwe.

Po zupie przyszedł czas na sok z gumijagód. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekali na ten moment, by sprawdzić, czy po jego wypiciu będą skakali tak wysoko jak Gumisie. Każdy etap przygotowania soku wymagał dużej cierpliwości i magii. Znowu czarowaliśmy…. „Czary mary hokus pokus”…. Gotowy sok został przelany do magicznych butelek, które każde dziecko mogło zabrać ze sobą.

Można by śmiało rzec, że nasze warsztaty kulinarne mogłyby stanowić konkurencję dla konkursów kulinarnych. Dla dzieci była to doskonała okazja do poznania nowych przyjaciół lub wzmacnianie istniejących już znajomości. Dla rodziców zajęcia mogły stanowić inspirację do poszerzania domowego menu. Pośród śmiechów i wspólnych zabaw czas upłynął nam bardzo szybko. Zapraszamy na kolejne spotkania. Szczegóły na profilu Facebook Stowarzyszenia BAZA. Zapraszamy.

Organizatorem projektu jest grupa sąsiedzka z Piasków „Przyjaciele lasu”, przy wsparciu Stowarzyszenia BAZA. Współorganizatorem warsztatów „Małe co nieco” był Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach.

Projekt sfinansowany został ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Tekst/zdjęcia – Stowarzyszenie BAZA