Zrób paczkę. Po raz dziesiąty rusza akcja MIKOŁAJE!

Zrób paczkę. Po raz dziesiąty rusza akcja MIKOŁAJE!

Przyłącz się! Akcja polega na przygotowaniu paczki dla dziecka wskazanego przez organizatorów składającej się np. z zabawek, w tym edukacyjnych, gier planszowych, książek, przyborów szkolnych, słodyczy itp.

Dodatkowo, od tego roku - po konsultacjach z Ośrodkami Pomocy Społecznej, działającymi na terenie powiatu gostyńskiego - organizatorzy poszerzają grono odbiorców paczek o osoby starsze, samotne, schorowane i niepełnosprawne. Paczki dla nich mogą składać się z środków żywności, długoterminowych, słodyczy i środków czystości oraz artykułów chemicznych, np. proszków do prania oraz kocy.

Czytaj więcej...

Miniatury boreckiej architektury odsłonięte

Miniatury boreckiej architektury odsłonięte

W piętek 13 października na skwerze przez Ośrodkiem Kultury dokonanouroczystego odsłonięcia mini dzieł sztuki - miniatur przedstawiających wybrane zabytki architektoniczne miasta Borek. Burmistrz Marek Rożek w asyście przedstawicielek młodzieży zaangażowanych w projekt Aleksandry Szwałek i Anny Stelmaszyk odsłonili zgromadzonym miniaturę ratusza. 
Oklaskami przyjęto odsłanianą przez Etatowego Członka Zarządu Powiatu Gostyńskiego Janusza Sikorę oraz dyrektora Oddziału Borek Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu Marcina Pawlaka miniaturę sanktuarium. 
Zainteresowanie wzbudziła także miniatura dawnej remizy strażackiej odsłoniętej przez dh Jana Kulińskiego oraz dh Grzegorza Marszałka.

Czytaj więcej...

Dbają o swój las

Zbierali śmieci, sadzili drzewa i nadawali im imiona – wszystko po to, by sprawdzić, „co tam kuka w lesie”?

W ostatnią sobotę września w ramach projektu „Co tam kuka w lesie?” realizowanego przez Stowarzyszenie „BLASK”, a dofinansowanego z programu grantowego „Działaj Lokalnie”, młodzież z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wlkp. i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp. wraz z opiekunami porządkowała drogę z Borku Wlkp. do Jeżewa. Akcję rozpoczęto krótką pogadanką na tematy ekologiczne przeprowadzoną przez Violettę Jańczak. Zebrano dziewięć worków śmieci, które zostały odebrane przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Czytaj więcej...

Czy w piaskowskim lesie mieszkają Gumisie i Smerfy?

Miejscowość Piaski otoczona jest pięknymi lasami. To wyjątkowe miejsce do odbywania wycieczek pieszych i rowerowych. Na licznych leśnych drogach, każdego dnia można spotkać pasjonatów aktywnego spędzania czasu wolnego. Zatapiając się w spokój otaczającej przyrody zapominamy o zgiełku codziennego życia. Dla grupy sąsiedzkiej z Piasków „Przyjaciele lasu” ta właśnie przyroda stanowi źródło niewyczerpanych inspiracji oraz rozwijania kreatywności. Twórcy projektu „Przygodą jest las i tam spotkasz nas” postanowili zaprosić dzieci w wieku od 3 do 10 lat na ciekawe zajęcia, dzięki którym poznają swój piaskowski las z zupełnie inne strony. Spędzą wolny czas w sposób aktywny, wśród rówieśników.

Czytaj więcej...

Bruczków do góry nogami

Bruczków do góry nogami„W Bruczkowie staniemy na głowie, by zielony placyk stworzyć, skakać, tańczyć, pogaworzyć” – pod takim hasłem realizowany był projekt przez OSP Bruczków oraz sołectwo Bruczków, KGW Bruczków oraz DPS Zimnowoda. Jego podsumowaniem był, wzbudzający wielkie zainteresowanie, piknik integracyjny. Przedsięwzięcia współfinansowane były z Programu Grantów Społecznych. Celem projektu była integracja lokalnego środowiska, umocnienie więzi sąsiedzkich oraz nawiązanie relacji z grupą niepełnosprawnych, podopiecznych DPS w Zimnowodzie. Cel został osiągnięty, a wszystko to stało się podczas wspólnie podjętych działań: uporządkowywania terenu wokół boiska, sadzenia drzew i krzewów czy przygotowywania miejsca na ognisko.  

Czytaj więcej...

Nie x-box i tablet, a kapsle i podchody!

Na początku lipca plac w parku w Strzelcach Wielkich zmienił się w podwórko sprzed lat. Dorośli mieszkańcy postanowili przywrócić do życia gry, które kojarzą im się z najlepszymi wspomnieniami z dzieciństwa, a które wielu dzisiejszym dzieciom są obce. Kapsle, klasy, ślimak, guma, skoki przez sznur, skakankę, gra w kluchy, piłka parzy, raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy oraz rozgrywki w dwa ognie były tematem dwóch kilkugodzinnych, wakacyjnych spotkań w strzeleckim parku i na boisku. Bawili się wszyscy: przedszkolaki, młodzież szkolna i dorośli. Tematem trzeciego spotkania była gra terenowa. W sierpniowe sobotnie popołudnie podzieleni na 2 drużyny na obrzeżach Strzelec Wielkich zmierzyły się w grze w podchody. Uciekająca grupa damska narzuciła trasę gry i po drodze zostawiała oznaczenia szlaku i przeróżne zadania, z którymi grupa chłopaków musiała się zmierzyć. Zespoły po przebyciu niełatwej trasy, wiodącej po obrzeżach wsi, dotarły do końcowej stacji na wspólny posiłek z grilla. Grupa poszukująca została rozliczona z wykonanych zadań: m.in. rozwiązania krzyżówki i zabawy słownej, przyniesienia bukietu z pokrzyw, talerza czarnego bzu i jarzębiny, wymalowania twarzy w barwy wojenne, czy odtańczenia na polu wokół słomianego balota tańca dzikiego kangura, udokumentowanego nagraniem .

Czytaj więcej...

Miniatury Boreckiej Architektury

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Borku Wlkp. serdecznie zapraszamy na finał projektu Miniatury Boreckiej Architektury, który odbędzie się 13 października 2017r. o godzinie 16.00. W programie m.in. prezentacja pracy artystycznej - odsłonięcie miniatur, zabawa terenowa dla dzieci i młodzieży z udziałem Harcerzy, a także pieczenie kiełbasek przy ognisku. Więcej informacji na plakacie.

Czytaj więcej...

Mali majsterkowicze zamknęli las w pudełku

Przygotować szkatułkę, w której zmieściłby się cały las? Kreatywność dzieci nie zna granic. Wszystko w ramach projektu: „Przyjaciele lasu”, realizowanego przez Stowarzyszenie BAZA.

Przyjaciele Lasu z Piasków po raz drugi spotkali się z najmłodszymi mieszkańcami ich miejscowości. Tym razem były to zajęcia „Małego majsterkowicza”, które poprowadził pan Michał Dopierałę z Hi Disign. Każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie przygotować magiczną szkatułkę, w której zmieścił się cały las. Kreatywność dzieci nie zna granic. Okazuje się, że wiele „bajecznych zwierząt” mieszka w naszej okolicy. 

Czytaj więcej...

XVIII Ogólnopolski Festiwal Bez Barier - Święta Góra 2017

XVIII Ogólnopolski Festiwal Bez Barier - Święta Góra 2017Ewa Lichtańska ze Skrzynna (łódzkie), Dominik Winny, Agata Wróblewska i Agnieszka Ciesielska z Kościana (wielkopolskie) zostali zwycięzcami XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier" – Święta Góra 2017 w Piaskach k. Gostynia. W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 120 artystów niepełnosprawnych, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski. Publiczność przyznała swoją nagrodę Angelice Jagodzińskiej z Łagiewnik (wielkopolskie).

Czytaj więcej...