Treningiem tradycyjnie powitali Nowy Rok

Treningiem tradycyjnie powitali Nowy Rok

Mocnym treningiem powitali gostyńscy karatecy 2018 rok. Gostyński klub karate shotokan TKFF „Tęcza” działa już od trzydziestu ośmiu lat. A od trzydziestu trzech lat tradycyjnie już najzagorzalsi karatecy spotykają się w Nowy Rok o godz. 22.00 w dojo (sala treningowa) i odbywają swój pierwszy w nowym roku trening.

Ma on zupełnie odmienny przebieg od zajęć, które odbywają się w normalnym cyklu szkoleniowym, gdyż karatecy ćwiczą w niecodziennych warunkach i dodatkowo przechodzą specjalne próby, np. test ognia.

 

Trening odbywał się, zgodnie z tradycją, w ciemnościach. Początek to ćwiczenia oddechowe i medytacja w pozycji seiza. Następnie był kihon, czyli ćwiczenia polegające na wielokrotnym powtarzaniu technik i ich kombinacji. Kolejną częścią był trening kata, czyli sekwencji technik ataku i obrony w walce z kilkoma przeciwnikami. Ważną częścią treningu było kumite, czyli walka. Ten element, prowadzony tak jak cały trening w ciemnościach, wymagał od karateków dużego skupienia, wyczucia dystansu i ruchów przeciwnika oraz zachowania pełnej kontroli stosowanych bloków, uderzeń, kopnięć, podcięć i rzutów.

Kolejnym elementem noworocznego treningu była tradycyjna próba ognia, czyli test umiejętności technicznych, polegający na zgaszeniu świecy uderzeniem tsuki zatrzymanym przed płomieniem. Test wymagał maksymalnej koncentracji, gdyż każdy z karateków miał tylko jedną próbę.

Trenujący ćwiczyli, tak jak na każdym treningu, boso. Trening zakończył się przed północą.

Czarne pasy: sensei Waldemar Szwedek (7. Dan), Mieczysław Polewski (4. Dan), Mirosław Sobkowiak (4. Dan) i Marcin Danek (2. Dan) życzą Wszystkim Czytelnikom w Nowym Roku Ake mashiteomedet?go zaimasu! (Szczęśliwego Nowego Roku!) oraz pomyślności i osiągania zaplanowanych celów.

Mistrzowie karate zapraszają również wszystkich, którzy chcą pracować m.in. nad samodoskonaleniem, na treningi klubu karate TKKF „Tęcza” do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu: w poniedziałki o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; wtorki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; środy o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; czwartki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; a w soboty o 15.30 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice, młodzież od lat 12 i dorośli.

Opracowanie: TKFF „Tęcza”