Zaorali miedzę między Drzęczewem i Smogorzewem

Zaorali miedzę między Drzęczewem i SmogorzewemZakończyła się realizacja projektu „Razem działamy – miedzę zaoramy” w ramach Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego realizowanego przez sołectwa Drzęczewo Pierwsze i Smogorzewo.

W niedzielę 10 września na boisku przy świetlicy w Drzęczewie odbył się festyn, na który oprócz zaproszonych gości - Wójta Gminy Piaski Wiesława Glapki, Starosty Gostyńskiego – Roberta Marcinkowskiego, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Gostyńskiego - Janusza Sikory i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego – Krzysztofa Deutscha oraz Marka Banaszaka, dyrektora Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu, przybyli także mieszkańcy dwóch sąsiadujących ze sobą wsi. Festyn i zmagania sportowe między mieszkańcami rozpoczął mecz, który po zaciekłej walce zakończył się remisem 4:4. Rozstrzygnięcia nie przyniosły także rzuty karne, w których również był remis.

Rzucano między innymi gumofilcem, specjalnie przygotowaną na tę okazję bombą, a także jajkiem. W tych nietypowych konkurencjach na zamianę zwyciężali mieszkańcy obu sołectw. Jednak nie zwycięstwo było tu najważniejsze, tylko wspólna zabawa. Część konkursową zakończył test wiedzy o sołectwie oraz konkurs gwarowy. Dla wszystkich uczestników przygotowano także słodki poczęstunek. Na zakończenie części oficjalnej, przy dźwiękach pieśni „Pługu, mój pługu”, dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika pługa, który jednoczy sąsiadów, ponieważ to właśnie nim symbolicznie zaorano miedzę między sołectwami. Jednak nie zakończyło to biesiady, a mieszkańcy obu wiosek wspólnie biesiadowali do późnych godzin popołudniowych.

Opracowanie: Urząd Gminy Piaski