Zrób paczkę i zostań Mikołajem

Zrób paczkę i zostań Mikołajem

Przyłącz się! Akcja pn. „MIKOŁAJE 2018” polega na przygotowaniu paczki dla dziecka wskazanego przez organizatorów składającej się np. z zabawek, w tym edukacyjnych, gier planszowych, książek, przyborów szkolnych, słodyczy itp. Paczka może też być przygotowana dla osoby starszej, samotnej, schorowanej i niepełnosprawnej. Paczki dla takiej osoby może składać się z środków żywności, długoterminowych, słodyczy i środków czystości oraz artykułów chemicznych, np. proszków do prania oraz kocy.

Już jedenasty rok z rzędu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO” prowadzą akcję przygotowywania paczek z prezentami świątecznymi dla dzieci z najuboższych rodzin powiatu gostyńskiego oraz dla samotnych, ubogich seniorów. Wolontariusz  grupowy lub indywidualny przygotowujący paczkę sam ustala jej wartość. Paczki odbierają pracownicy PCPR w Gostyniu przy ul. Wrocławskiej 8 (II poziom) do 17 grudnia.

Poszczególni uczestnicy akcji obejmują swoim patronatem konkretne dzieci lub starsze osoby samotne i przygotowują dla nich paczki. Paczki te następnie trafiają dyskretnie do rodziców, którzy, budując swój autorytet, wręczają te paczki dzieciom pod choinkę. Chodzi o to, żeby dzieci zobaczyły, że mają rodziców, którzy mimo przeciwności losu starają się być dobrymi rodzicami, a trudna sytuacja w tym nie przeszkadza, aby dać dziecku taką paczkę.

Paczki dla seniorów zostaną przekazane im bezpośrednio. Pracownicy i wolontariusze PCPR w Gostyniu, Ośrodków Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., Gostyniu, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pogorzeli, Poniecu  i Stowarzyszenia „DZIECKO” zadbają o to, by paczki trafiły do swoich adresatów przed Świętami Bożego Narodzenia.

Można też zebrać i przekazać dary, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” złożą paczki dla potrzebujących.

Do tej pory dzięki wspólnej akcji przygotowaliśmy już blisko cztery tysiące dużych paczek dla dzieciaków, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką i dla potrzebujących wsparcia samotnych seniorów.

Do akcji przyłączyły się już ośrodki pomocy społecznej, które wraz z PCPR i Stowarzyszeniem „DZIECKO” przygotowują listy dzieci oraz osób starszych wymagających wsparcia, oraz darczyńcy: szkoły, organizacje pozarządowe, pracownicy firm sektora gospodarczego i mieszkańcy powiatu. Dzięki temu zostanie przygotowanych kilkaset dużych paczek dla dzieciaków i samotnych osób starszych, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką lub na wsparcie w trudnym okresie zimowym.

Można też zebrać środki i przekazać je na np. leczenie stomatologiczne, rehabilitacyjne lub okulistyczne dziecka, tak jak zdarzało się w latach ubiegłych.

Organizatorzy zapraszają tych, którzy chcą przygotować paczkę dla dziecka lub dla samotnego seniora, do kontaktu z PCPR w Gostyniu (65 572 75 28) lub Stowarzyszeniem „DZIECKO” (725 167 236). Koordynatorami akcji są Dominika Karlińska, Violetta Pawlak i Mirosław Sobkowiak.

Na zdjęciach przekazanie paczek przez Mikołajów ze Szkoły Podstawowej w Goli.


Opracowanie: Stowarzyszenie „DZIECKO”