Karate dla wtajemniczonych

Karate dla wtajemniczonych

Na grudniowym stażu instruktorskim Shotokan World Organisation w poznańskiej Akademii Sztuk Walki (zajęcia odbywały się w obiekcie ośrodka sportowego „Halkownia”) spotkali się instruktorzy z wielu krajowych klubów karate, w tym z TKKF „TĘCZA” w Gostyniu. 

Staż poświęcony był interpretacji kata GojushihoDai oraz elementom realnego kumite (walki). Zajęcia prowadził shihan Robert Sworek (8. Dan), Wojciech Kaczmarek (8. Dan) z Olsztyna i Waldemar Szwedek (7. Dan) z Gostynia.

Instruktorzy Shotokan World Organisation przećwiczyli praktycznie metody i sposoby nauki kata Gojushiho, zwracając przy tym uwagę na ważne technicznie szczegóły tego kata, ich prawidłowe zrozumienie oraz wykorzystywanie w realnej samoobronie. To kata przygotowuje do walki z kilkoma przeciwnikami, w tym znającymi rzuty i używającymi niebezpiecznych przedmiotów.

Instruktorzy Shotokan World Organisation – pod okiem Roberta Sworka - przećwiczyli też praktycznie elementy kumite: metody i sposoby nauki technik skutecznego ataku, z natychmiastowym wykluczeniem przeciwnika. Zwracano też uwagę na sposoby kontrolowania przeciwnika podczas ataku oraz elementy zapewniające maksymalną skuteczność ataku.

Shihan Waldemar Szwedek (7. Dan), który  wyjaśnia:  – „Gojushiho oznacza dosłownie ‘54 kroki’. Praktykowanie tego kata przez zaawansowanych mistrzów karate pozwala na lepsze opanowanie trudnych technik i sekwencji, w tym szczególnie niebezpiecznych, ale skutecznych ataków na obojczyk i inne witalne punkty na ciele napastnika”. Mirosław Sobkowiak (4. Dan) z TKKF „TĘCZA” dodaje: - „Ruchy w kata Gojushiho w wielu sekwencjach wykorzystują zasady technik Aikido. To unikalna cecha Gojushiho ze względu na płynne sekwencje działań, w których każdy ruch wynika z ruchu poprzedniego i wykorzystuje działania i zachowanie przeciwnika. Ze względu na wysoki poziom umiejętności technicznych, to kata jest praktykowane przez zaawansowanych karateków, którzy mają wysokie czarne pasy (stopnie mistrzowskie)”. A Mieczysław Polewski (4. Dan) z TKKF „TĘCZA” podkreśla: - „Kata Gojushiho to małe arcydzieło zaawansowanego karate, wymagające mistrzostwa w sztukach walki”.

W stażu, oprócz wyżej wymienionych gostyńskich posiadaczy mistrzowskich stopni w karate, uczestniczył też Marcin Danek (2. Dan) – instruktor z TKKF „TĘCZA”.

Klub karate shotokan TKKF „Tęcza”, którego działalność dofinansowują: Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, gmina Gostyń i powiat gostyński, zaprasza chętnych na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu: w poniedziałki o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; wtorki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; środy o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; czwartki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; a w soboty o 15.30 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice, młodzież od lat 12 i dorośli.