MIESZKAŃCY GOSTYNIA i OKOLIC OFIAROWALI 143 728 ZŁ!!!

Wstępnie podsumowano udział gostyńskiego Sztabu WOŚP w ogólnonarodowym święcie bezinteresownej życzliwości i wspólnoty dobrych ludzi, czyli XXVII Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Łącznie, przez Sztab WOŚP w Gostyniu (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, wspierane przez Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Gostynski Ośrodek Kultury HUTNIK i Stowarzyszenie DZIECKO) ofiarowaliśmy - wg wstępnych i nieoficjalnych wyliczeń  -  143 728,48 zł  na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 

To wspólny fantastyczny wynik mieszkańców i wspaniałych młodych i starszych wolontariuszy gmin Gostyń i Borek Wlkp. w tym takich wydarzeń jak np. fantastyczny finał OSP w Goli, turniej kręglarski WOŚP w Gostyniu, finałowe granie w Borku Wlkp. przygotowane przez MGOK w Borku Wlkp. oraz Zespół Szkolno-Przedszkolnyw Borku WLkp. i Przedszkole Samorządowe „Pod Dębem” w Karolewie oraz akcje w wielu szkołach.

XXVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie gostyńskim przygotowało 100 zarejestrowanych kwestarzy, ponad 500 młodych wolontariuszy i opiekujących się nimi nauczycieli, wychowawców i rodziców, a wsparło organizację blisko 80 instytucji: przedszkoli, szkół, firm usługowych, handlowych i produkcyjnych oraz urzędów. Zorganizowano wiele imprez o różnym charakterze, na których zbierano datki na zakup sprzętu ratującego życie dzieci. Sztab WOŚP w Gostyniu (koordynujący też kwestę w Borku Wlkp.) uzyskał też wsparcie klubu motocyklowego Pościg Squad Gostyń, Leśne Diabły z Brzedni, szkoły, przedszkola i wielu innych dobrych ludzi oraz lokalnych mediów. Sztab zebrał - wg wstępnych wyliczeń 143 728,48 zł.

Trzeba podkreślić, że gostyniacy przekazali na rzecz WOŚP znacznie więcej, gdyż na obszarze działania sztabu w Gostyniu kwestowało też wielu wolontariuszy z sąsiednich sztabów z powiatu gostyńskiego i spoza powiatu.

13 stycznia wolontariusze kwestowali, mimo przenikliwego zimnego wiatru i nieprzyjemnej deszczowej aury przez cały dzień w Gostyniu i w okolicznych miejscowościach. Mieszkańcy Ziemi Gostyńskiej  wrzucali datki do puszek bardzo chętnie, okazując tym swoje poparcie dla akcji Fundacji WOŚP. Często też serdecznie pozdrawiali i chwalili „wolontariuszy od Owsiaka”. Mieszkańcy powiatu gostyńskiego pokazali, że w tym dniu są częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i bawią się przy tym wesoło i znakomicie.

W Gostyniu były piątkowy koncert legend polskiej sceny punkrockowej, zespołów SEX BOMBA i Ga Ga - Zielone Żabki oraz gostyńskiego rockowego The Ghost i sobotni wielki Koncert Przedszkolaków z: Przedszkola Miejskiego nr 1, Przedszkola Miejskiego Nr 5, Przedszkola Piotuś Pan, Przedszkola Dziecięcy Raj, Przedszkola Nr 7, Przedszkola Miejskiego  Nr 4, Przedszkola „Bajka”, Przedszkola „Zielona Zatoka”, w którym wystąpiły też Zespoły Taneczne „ANIMA” działające przy GOK Hutnik” i Grupa Capoeira Brasil Gostyń.

W niedzielę do południa fantastycznie zagrały dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1, nr 2, nr 5 i nr 3.

W tych koncertach najmłodsi mieszkańcy Gostynia, przy wsparciu wychowawców, nauczycieli i rodziców, pokazali, że zabawą połączoną z pracą można zrobić wiele dobrego dla poszkodowanych przez los. Koncertom towarzyszyły: zdjęcia fotografa z ZSZ w Gostyniu na pamiątkowe kalendarze WOŚP wydawane przez Drukarnię „REAL”, plackowy poczęstunek pracowników Huty Szkła ARDAGH GLASS w Gostyniu, oraz kawa i herbata fundowana przez kawiarnię „Kameralna”.

Atrakcyjnym wyglądem i replikami broni przyciągała grupa ŻUBRY ASG Gostyń.

Był Wielki Muzyczny Finał w GOK „Hutnik”, zakończony podziękowaniem dla wolontariuszy za ich trud i poświęcenie oraz dla mieszkańców Ziemi Gostyńskiej za kolejne wspólne orkiestrowe granie. W finałowym koncercie był  artystyczny pokaz tańców Szkoła Tańca DESPERADO Joanny i Rafała Kaczorów oraz gorące show taneczne DANCE ART & YOGA STUDIO  Ewy Janowskiej. Występom towarzyszyły specjalne muzyczne koncerty. Zagrali „Julia Kozłowska & Marcin Nowak akustycznie” oraz na finał CREDO BAND - wszystkie bardzo gorąco przyjęte przez orkiestrową publiczność. Sprzedano za 2550 zł gostyńskie złote serduszko – jedyne na całym świecie (z wygrawerowaną przepięknie datą i napisem „27 Finał WOŚP GOSTYŃ”).

Sprzedano też mnóstwo darów Gostynian oraz gadżety WOŚP. Była też fantastyczna grochówka, przygotowana przez Zajazd Pod Wiwatem w Krajewicach.

Wolontariuszy tradycyjnie wsparli gostyńscy ciastkarze i piekarze, którzy podarowali Orkiestrze ciastka, chleb i torty. Kilka z nich zostało zlicytowanych, a jeden trafił – tak jak w latach poprzednich, co stało się już gostyńską tradycją - do personelu medycznego
w gostyńskim szpitalu, jako podziękowanie i wyraz uznania dla tych, którzy codziennie, tuż obok nas, pracują, by ratować życie i zdrowie maluchów.

Także i inne firmy i instytucje oraz osoby prywatne przekazywały swoje wyroby lub dary na aukcję. Wielu przedsiębiorców i handlowców wspiera gostyńskie finały orkiestry już od lat i im oraz wszystkim ofiarodawcom należą sięszczególne podziękowania!!!

Do akcji przyłączyły się licznie szkoły: Będzie też finał w Goli przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną. Będą pokazy sprzętu ratowniczego i działań ratowniczych, sprzedaż darów oraz gorąca zupa.

Imprezy towarzyszące finałowi WOŚP 2019 zorganizują też Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkół w Borku Wlkp., Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie.

 Akcję Wielkiej Orkiestry dyskretną opieką otoczyła Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska oraz Pościg Squad Gostyń.

A tysiące mieszkańców Ziemi Gostyńskiej wsparło Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy swoimi datkami. Dziękujemy w imieniu dzieciaków i ich rodziców. Jesteście wspaniali!!!

Dziękujemy też wszystkim za wielodniową pracę przy przygotowywaniu i przeprowadzeniu wielkoorkiestrowego grania. Zagraliście fantastycznie, przepięknie i bardzo radośnie. Jesteśmy dumni z wolontariuszy, wydarzeń, wsparcia mieszkańców Ziemi Gostyńskiej i zebranych pieniędzy, które uratują życie kolejnym dzieciakom.

Maciej Marcinkowski i Mirosław Sobkowiak – szefowie Powiatowego Sztabu WOŚP w Gostyniu

Wszystkie zdjęcia wykonał i udostępnił nieodpłatnie fotograf gostyńskiego sztabu WOŚP wolontariusz Piotr Jankowiak – Okiem Pryzmatu.

Źródło: PCPR