XXIV Ponadpowiatowa Integracyjna Wystawa Wielkanocna w Chumiętkach

Wieloletnią tradycją powiatu gostyńskiego, towarzyszącą Świętom Wielkiej Nocy, jest wystawa prac, organizowana przez Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach. Do Chumiętek przybyli mieszkańcy oraz uczestnicy zaprzyjaźnionych placówek pomocy społecznej oraz osoby będące pod opieką stowarzyszeń, seniorzy oraz uczniowie szkół, przedszkolaki. Po raz kolejny z dużą frekwencją odbyła się ponadpowiatowa impreza integracyjna – XXIV Wystawa Wielkanocna.

Do udziału w niej zgłosili swoje prace podopieczni 27 organizacji i instytucji z terenu Wielkopolski. Na wystawie zaprezentowano blisko 300 prac o tematyce wielkanocnej i wiosennej, wykonanych przez osoby niepełnosprawne, seniorów i przez dzieci. Motywem przewodnim wystawy były ule i pszczoły, których rozbudzona aktywność zapowiada już pełnię wiosny. Wokół uli zgromadzono stroiki, króliczki, kurki, jajka, baranki. Nadesłane prace można oglądać w największej z sal w DPS w Chumiętkach do końca kwietnia.

Na uroczyste otwarcie ekspozycji przybyło ok. 150 widzów. Gośćmi specjalnymi byli: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, Skarbnik Powiatu Gostyńskiego Eleonora Gościniak oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, a także dyrektorzy i kierownicy placówek pomocy społecznej oraz przedstawiciele firmy „Cito” z Poznania.

Powitała przybyłych gospodarz uroczystości Dyrektor DPS w Chumiętkach Agnieszka Jackowiak. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Alfred Siama, który podkreślał: - „To czas najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Dziękuję pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach, ale także wszystkim wystawcom prac za to, że ten okres Wielkanocy tak pięknie Państwo ozdobili i uwydatnili oraz życzę radosnych i promiennych Świąt Wielkanocnych.” Wicestarosta Janusz Sikora dodał: - „Te wspaniałe prace budzą mój podziw, to nie tylko pisanki czy zajączki, to symbole najważniejszych dla nas świąt.”

Pracownicy Domu Pomocy Społecznej, zgodnie z tradycją wystaw w Chumiętkach, poczęstowali wszystkich przybyłych wielkanocnymi jajeczkami i zaprosili do zwiedzenia wystawy. Po obejrzeniu ekspozycji goście zostali zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, na którym znalazły się pyszne potrawy świąteczne wykonane przez pracowników i mieszkańców domu. Był też czas na poszukiwanie zajączków w parku przy DPS.

Na zakończenie uroczystości Agnieszka Jackowiak wręczyła uczestnikom wystawy pamiątkowe dyplomy i wielkanocne upominki, przygotowane przez mieszkańców i pracowników domu w Chumiętkach.

Na wystawie zaprezentowali swe prace podopieczni Stowarzyszenia „KREATYWNI”, Klubu Seniora "Złota Jesień" w Krobi, Kół Polskiego Związku Emerytów, Inwalidów i Rencistów w Pudliszkach, w Piaskach oraz w Pogorzeli, Koła Gospodyń Wiejskich w Chumiętkach, Domów Pomocy Społecznej w Osieku, Kotlinie, Zimnowodzie, Psarskich, Chwałkowie, Pakówce, Rogowie, Lesznie, Chumiętkach, Środowiskowych Domów Samopomocy w Kąkolewie, w Chwałkowie i w Gostyniu, Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach, Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych w Pudliszkach, w Krobi „Pod świerkami”, w Potarzycy, w Chwałkowie i w Żychlewie, Szkoły Podstawowej w Krobi, Młodzieżowej Świetlicy Środowiskowej w Pogorzeli, Domu Dziennego „Senior+” w Gostyniu.

Wszystkim wykonawcom prac i ich opiekunom oraz pracownikom i mieszkańcom DPS w Chumiętkach, którzy przygotowali wystawę, należą się wyrazy uznania i podziękowanie za włożoną pracę.