40 lat Karate-Do Shotokan TKKF „TĘCZA” w Gostyniu

Sobota, 25 maja 2019 r. to szczególny dzień w historii gostyńskiego, ale też, jak się okazało, polskiego karate. Obchodzono tego dnia jubileusz 40-lecia Karate-Do Shotokan TKKF „TĘCZA” Gostyń Patronat honorowy nad jubileuszem objęła Ambasada Japonii. Zainaugurował obchody jubileuszowy trening w dojo przy Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyniu. Wzięło w nim udział ponad pięćdziesięciu karateków, obecnych i byłych członków TKKF „TĘCZA”.

Jubilata uhonorowali też swoją obecnością i udziałem w treningu mistrzowie karate z zaprzyjaźnionych klubów z Poznania, Krotoszyna, Zdun, Leszna, Inowrocławia, Piasków i Sulmierzyc na czele z Robertem Sworkiem (8. Dan) Prezesem Shotokan Word Organisation. Zaszczycili też „TĘCZĘ” wspólnym treningiem mistrzowie Taekwon-Do z Gostynia i Brzedni.

Trening miał klasyczny przebieg, po rozgrzewce były elementy kihonu (ćwiczenie technik i ich kombinacji), kata (ustalone formy ćwiczenia obrony, ataku i kontrataku – walki z kilkoma przeciwnikami) oraz kumite (walka realna). Trening przypomniał, że praktykowanie karate oparte jest na swego rodzaju języku: techniki karate i ich kombinacje można interpretować jako litery i wyrazy, kata (formy) to zdania, a kumite (walka) to rozmowa z wykorzystaniem umiejętności nabytych w treningu kihon i w praktykowaniu kata.

W czasie treningu był też czas na minipokazy w wykonaniu gości: utytułowanych mistrzów karate-do i mistrzów taekwon-do oraz drużyny juniorek z TKFF „TĘCZA”.

Treningowi przyglądali się licznie przybyli widzowie, wśród których byli przedstawiciele klubów sztuk walki z Gostynia, sympatycy „TĘCZY” i rodzice najmłodszych karateków oraz przedstawiciele mediów.

Następnie odbyło się uroczyste spotkanie w sali bankietowej hotelu „Cukropol”, które zgromadziło blisko stu uczestników. Oprócz uczestników treningu i sympatyków karate wzięli w nim udział goście specjalni na czele ze Starostą Gostyńskim Robertem Marcinkowskim, Burmistrzem Gostynia Jerzym Kulakiem i Wiceprezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Dariuszem Gorczyńskim.

Na początku przypomniano historię gostyńskiego karate. W 1979 r. powstała w ramach Ogniska Statutowego „TĘCZA” w Gostyniu (działającego od 1959 r.), sekcja karate-do shotokan. Zorganizowało ją dwóch początkujących fascynatów karate Waldemar Szwedek i Leszek Twardowski przy wsparciu Henryka Celki. W momencie powstania sekcja liczyła około dwudziestu młodych zapaleńców (w jubileuszowym spotkaniu uczestniczyło aż dziewięciu z nich!), by już w 1983 liczyć 130 członków; treningi odbywają się od 1979 r. 5 razy w tygodniu. Ogółem w latach 1979 – 2019 w zajęciach klubu brało udział ponad 5400 dzieci, młodzieży i dorosłych z Gostynia i okolicznych gmin.

Zawodnicy TKKF „TĘCZA” w ciągu 40 lat działania sekcji karate zdobyli: 3 tytuły mistrzów świata, 9 tytułów wicemistrzów świata, 4 brązowe medale mistrzostw świata i dwa razy czwarte miejsce na mistrzostwach świata, 1 tytuł mistrza Europy, 9 tytułów wicemistrzów Europy.

Zawodnicy „Tęczy” zdobyli też 36 tytułów mistrzów Polski i 32 tytuły wicemistrzów Polski oraz 22 brązowe medale na mistrzostwach Polski, a także 13 złotych, 13 srebrnych i 15 brązowych medali na zawodach międzynarodowych. Na turniejach krajowych i regionalnych wywalczyli 371 złotych, 334 srebrne i 432 brązowe medale.

Klub karate TKKF „Tęcza” wychował piętnastu mistrzów karate, w tym 5 kobiet zdobyło czarne pasy. Sześciu mistrzów zdobyło już wyższe stopnie mistrzowskie (w tym jedna kobieta), a czterech innych wychowanków „TĘCZY” uzyskało stopnie mistrzowskie w zbliżonych sztukach walki. Od wielu lat zajęcia prowadzą instruktorzy: Waldemar Szwedek (7. Dan), Mieczysław Polewski (4. Dan), Mirosław  Sobkowiak (4. Dan) i Marcin Danek (2. Dan).

Po przypomnieniu historii i dokonań obejrzano archiwalny film „TĘCZY”, dokumentujący pokaz karate z roku 1995. Następnie głos zabrał Prezes Ogniska Statutowego TKKF „TĘCZA” przy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Waldemar Szwedek. Podziękował za wspieranie działalności karate i wręczył pamiątkowe grawertony włodarzom, działaczom oraz sympatykom z podziękowaniem za współpracę i wkład w rozwój karate TKKF „TĘCZA”.

Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak i Wiceprezes Wielkopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Dariusz Gorczyński oraz Józef Gerowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyniu, która od 38 lat użycza karatekom sali na wieczorne treningi, i Prezes „Tiger Wielkopolska Taekwon-Do” Krzysztof Bednarz, a także przedstawiciele Grupo Capoeira Brasil – GCB Gostyń podziękowali TKKF „TĘCZA” za wyjątkowe dokonania, za pracę wychowawczą, za rozsławianie Gostynia i za tak długoletnią pracę z wieloma pokoleniami Gostynian. Życzeniom i podziękowaniom towarzyszyły okolicznościowe upominki i słowa uznania kierowane do Waldemara Szwedka za wytrwałość w organizowaniu pracy stowarzyszenia.

Starosta Gostyński i Burmistrz Gostynia wyróżnili też Mieczysława Polewskiego, który kilka tygodni temu na Mistrzostwach Polski Polskiego Związku Karate wywalczył kolejny ważny tytuł: Mistrza Polski Masters w kata indywidualnym.

Szczególnym momentem okazało się wystąpienie Prezesa Shotokan Word Organisation Shihana Roberta Sworka. Docenił on 40 lat działania TKKF „TĘCZA” dla rozwoju karate, a w uznaniu dla zaangażowania i indywidualnych zasług wręczył Waldemarowi Szwedkowi certyfikat potwierdzający nadanie mu przez Radę Shihan-Kai SWO stopnia mistrzowskiego 8. Dan. Podkreślił, że to wyjątkowe wyróżnienie i W. Szwedek jest trzecim, jak do tej pory, posiadaczem tego stopnia w Shotokan Word Organisation. Nadaje się go za wyjątkową działalność służącą promocji i rozwojowi karate w Polsce i na świecie. Po tym nieoczekiwanym zaszczycie wyraźnie wzruszony Shihan Waldemar Szewdek odebrał od wszystkich uczestników jubileuszu kilkuminutową owację na stojąco.

Także przedstawiciele Zarządu TKKF „TĘCZA” uhonorowali  Shihana Waldemara Szwedka i wręczyli mu – w podziękowaniu za czterdziestoletnie prowadzenie klubu karate i wychowanie wielu mistrzów oraz adeptów karate – świetnie zrekonstruowane kabuto i menpo (hełm i osłonę na twarz) japońskiego sławnego samuraja Daisho Kake z XVII wieku.

Zaprosili też wszystkich do obejrzenia specjalnie przygotowanej wystawy fotograficznej, dokumentującej 40 lat Karate-Do Shotokan TKKF „TĘCZA”. Uczestnicy uroczystości otrzymali też jubileuszowe albumy ze zdjęciami z historii karate w Gostyniu.

Obchody zakończył poczęstunek i długie rozmowy, pełne wspomnień gości i członków „TĘCZY”.

Najwyższe osiągnięcia karateków z TKKF „TĘCZA” (chronologicznie): 1995 r. Waldemar Szwedek – Wicemistrz Świata w kumite (Ateny, Grecja); 1999 r. Waldemar Szwedek – III miejsce Mistrzostw Świata Millenium w kumite (Gifu, Japonia); 2014 r. Mieczysław Polewski – Mistrz Świata w kata masters (Poznań, Polska); 2014 r. Weronika Dąbrowska – Mistrzyni Świata w kata juniorek młodszych (Poznań, Polska); 2014 r. Aleksandra Nojman, Maria Skornia i Weronika Dąbrowska – Mistrzynie Świata w kata drużynowym seniorek; 2014 r. Małgorzata Glapiak – Wicemistrzyni Świata w kumite seniorek (Poznań, Polska); 2014 r. Aleksandra Nojman – Wicemistrzyni Świata w kata juniorek (Poznań, Polska); 2014 r. Aleksandra Nojman – Wicemistrzyni Świata w kumite juniorek (Poznań, Polska); 2014 r. Dawid Matuszak, Marek Marcinkowski, Mikołaj Matuszak, Jerzy Kretkowski – Wicemistrzowie Świata w kumite juniorów (Poznań, Polska); 2014 r. Aleksandra Nojman, Glapiak Małgorzata, Skornia Maria, Weronika Dąbrowska – Wicemistrzynie Świata w kumite juniorek (Poznań, Polska); 2014 r. Mikołaj Matuszak, Jerzy Kretkowski, Dawid Matuszak – Wicemistrzowie Świata w kata juniorów (Poznań Polska); 2014 r. Skornia Maria, Aleksandra Nojman, Weronika Dąbrowska – Wicemistrzynie Świata w kata juniorek (Poznań, Polska); 2014 r. Dawid Matuszak – III miejsce Mistrzostw Świata w kumite juniorów (Poznań, Polska); 2014 r. Jerzy Kretkowski – III miejsce Mistrzostw Świata w kata juniorów (Poznań, Polska); 2017 r. Józefa Glapiak – Wicemistrzyni Świata w kata (Cork, Irlandia); 2017 r. Anna Glapiak, Małgorzata Glapiak i Józefa Glapiak – III miejsce Mistrzostw Świata w kata drużynowym seniorek (Cork, Irlandia).


Opracowanie: TKKF „TĘCZA”