W wakacje można się też … uczyć
Wakacje to czas wypoczynku i przerwy od nauki. By urozmaicić ten czas Stowarzyszenie „DZIECKO” we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wGostyniu przygotowało cykl działań uatrakcyjniających przerwę wakacyjną. Były one adresowane do całych rodzin, w tym zastępczych.
Spotkania rodzinne miały miejsce w Krainie Orła Białego. Celem ich była wspólna zabawa, ale też …. i nauka. Jednak na powietrzu, przy pięknej pogodzie oraz z wyrozumiałymi nauczycielami, co podkreślali uczestnicy, nauka ta była prawdziwą przyjemnością.
Cykl zajęć rozpoczęła gimnastyka połączona z zabawą. Trener Łukasz z Akademii Ruchu zvINNA przygotował zajęcia ruchowe dla dzieci, podczas których najpierw najmłodsi, a później starsi ćwiczyli koordynację ruchową, równowagę, zwinność, szybkość. Ważnym elementem była też umiejętność rywalizacji – wyścigi budziły wiele emocji! Dla rodziców i opiekunów ćwiczenia były skarbnicą pomysłów na to, jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej. Rodzice poznali ćwiczenia stymulujące rozwój dzieci, motorykę małą oraz dużą, spostrzegawczość, koordynację.
Kolejne zajęcia poprowadziła pani Ania, wprowadzając uczestników w świat zmysłów. Dotyk, wzrok, węch – te zmysły pracowały najbardziej. Wszystkie dzieci, niezależnie od wieku, świetnie bawiły się makaronami, kaszą, galaretką, mąką. Łączyły kolory, zapachy, faktury. To nie była czysta zabawa! Im więcej brudu, tym więcej radości. Rodzice i opiekunowie uczyli się, że wspólna zabawa z użyciem produktów dostępnych w każdym domu – misek, butelek, przyborów kuchennych, produktów spożywczych wspiera rozwój zmysłów, buduje świadomość ciała, pozwala pokazać, jak reagujemy dotykając miękkiej galaretki, twardego grochu czy mąki zmieszanej z wodą. Prowadząca zachęcała rodziców do podobnych zabaw w domu, zaznajamiając uczestników z tematyką sensoplastyki. Te zajęcia uwalniają naturalną ekspresję twórczą, wspierają samodzielność, pozwalają wychodzić poza schematy, umożliwiają współdziałanie i wzajemną pomoc w celu osiągnięcia zamierzonych planów, wzmacniają wiarę we własne możliwości. I pozwalają robić to wspólnie, budując więzi.
Następne działania to czas poświęcony żywieniu. Pani dietetyk Milena z firmy Dietka Milena Jankowska uczyła, jak można przygotować zdrowe przekąski – np. słodkości bez białego cukru. Jak wspomina jedna z mam: - Czy można bez cukru? A dlaczego nie, dowiedzieliśmy się, które owoce mogą osłodzić bardzo zdrowy deser z kaszy. Marchewka zamiast chipsów? Oczywiście, a do tego pyszny sos z jogurtu. Do picia woda albo koktajl owocowo-warzywny. Żadnego przetworzonego jedzenia, wszystko zrobiliśmy sami. Pracowały dzieci i pracowali rodzice. A jak smakowało! Rodzice dodatkowo wysłuchali wykładu o zasadach i nawykach zdrowego odżywiania, komponowania posiłków i ich dostosowania do stanu zdrowia.
Wszystkie zajęcia były elementem projektu „Mocna rodzina- zdrowa rodzina” realizowanego w ramach Konkursu Regrantingowego pn. „Centrum dla Rodziny 2”, przez Stowarzyszenie „DZIECKO” we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wGostyniu. Projekt z Gostynia uzyskał dofinansowanie ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Zgodnie z założeniami warsztaty łączyły zabawę z nauką. Dodatkowo podczas spotkania integracyjnego przy ognisku rodziny miały okazję wymienić się doświadczeniami i wrażeniami z udziału w warsztatach. Wspólna zabawa i nauka to szansa na budowanie relacji i mocnej, zdrowej rodziny.