Co organizacja pożytku publicznego może zrobić z danymi podatników

OPP otrzymały już 1% za 2019 rok – środki trafiły do organizacji w lipcu. Wrzesień jest miesiącem, kiedy do organizacji pożytku mają spłynąć dane o celach szczegółowych oraz dane podatników. Co może z nimi zrobić organizacja? Przypominamy wyjaśnienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Organizacja pożytku publicznego jest uprawniona do przetwarzania danych darczyńcy 1 proc. podatku, ale nie do udostępniania tych danych.Podatnicy przekazali już 1% w rozliczeniach za 2019 r., a organizacje pożytku otrzymały skierowane do nich kwoty. Niektórzy podatnicy w swoim rozliczeniu wyrazili zgodę na przekazanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o darowanej kwocie. Jeśli taka jest wola podatnika, dodatkowo do organizacji mogą trafić też inne informacje, np. ułatwiające kontakt z OPP (telefon, e-mail). Informacje te spływają do organizacji we wrześniu.

 

Pamiętajcie o obowiązku informacyjnym

Organizacja pożytku publicznego otrzymuje dane podatników z urzędu skarbowego. Wie już co może z nimi zrobić (a czego nie może). Zna też podstawę do przetwarzania tych danych. Prezes UODO przypomina, że OPP ma w związku z wejściem w posiadanie danych wiele obowiązków. Jako podstawowy wskazuje obowiązek informacyjny. 

Przeczytaj koniecznie: RODO. Organizacja zbiera dane osobowe i realizuje obowiązek informacyjny

 

Zobacz całe wyjaśnienie na stronie UODO

 1% dla OPP (aktualności na stronie UODO, informacja z 17.02.2020 r.)