II Wojewódzki Turniej Petanque

II Wojewódzki Turniej Gry w Bule (petanque) i towarzyszący mu piknik zgromadziły około trzystu osób, w tym zawodników grających w bule. 27 czerwca 2018 r. w sportowych zmaganiach w ośrodku Kraina Orła Białego w Starym Gostyniu wystartowało 38 drużyn z całej Wielkopolski

II Wojewódzki Turniej Gry w Bule (petanque) i towarzyszący mu piknik zgromadziły około trzystu osób, w  tym zawodników grających w bule. 27 czerwca 2018 r. w sportowych zmaganiach  w ośrodku Kraina Orła Białego w Starym Gostyniu wystartowało 38 drużyn z całej Wielkopolski. Były to reprezentacje z różnych środowisk osób niepełnosprawnych: Stowarzyszenia „Kasia”, Stowarzyszenia „Kreatywni”, Stowarzyszenia „Nie Sami”, Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach, w Gizałkach, w Rydzynie, w Krotoszynie, w Kościanie, w Nowolipsku, Pracownie Terapeutyczne w Łagiewnikach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu, w Chwałkowie, w Kościanie, w Czerminie, w Kąkolewie, Domu Pomocy Społecznej w Rogowie, w Chwałkowie, w Osieku, Pakówce, w Zimnowodzie, w Śremie, w Chumiętkach.

Zawodników, opiekunów i gości powitali gospodarze i współorganizatorzy: przedstawiciele Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. W imieniu realizatorów projektu „Jesteśmy - wspieramy  – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim”, w ramach którego odbył się turniej i piknik, życzył wszystkim sportowych sukcesów Mirosław Sobkowiak, prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”.

W trakcie spotkania przypomniano historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, nazywanej też petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jeden z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie.

Sędzia główny turnieju Paweł Krawiec poprowadził zawodników na bulodrom, na którym rozpoczęły się zmagania sportowe zasadą triplet (drużyny trzyosobowe). Sędzią technicznym była Daria Woźniak, a na poszczególnych polach sędziowali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Zmagania turniejowe trwały kilka godzin. Jak przyznał sędzia główny Paweł Krawiec: - „Zawodnicy startowali, wkładając w grę całe serce. Mimo wielkich emocji cały czas zachowywali się sportowo zgodnie z zasadą fair play. Zaprezentowali wysoki poziom, mimo że dla kilku zespołów były to początki gry w bule. To dowodzi, że petanque jest odpowiednią grą dla osób z niepełnosprawnością, bo pozwala na wyrównaną walkę z pełnosprawnymi. Uczy też samokontroli emocji, uczy cierpliwości, uczy precyzji i opanowania.” Jego słowa potwierdził przebieg turnieju. Drużyny, mimo że zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo, toczyły bardzo wyrównane pojedynki i pokazały sporo umiejętności w zmaganiach sportowych.

Sami startujący byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w turnieju. – „To fajna gra. A przeciwnicy nie poddają się. Wygraliśmy dwie rozgrywki, mimo że jest coraz trudniej. Ale jest tu tak dobrze, że można tu siedzieć całe lato”   – pochwaliła się radośnie pani Jola. A pan Jacek stwierdził: - „Wygrana nie jest najważniejsza. Jesteśmy tu razem, uśmiechnięci i zadowoleni. A co istotne, czuję, że jesteśmy ważni.”

Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca na podium zajęli: 1.  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach Stowarzyszenia „Kreatywni”, 2. Dom Pomocy Społecznej w Rogowie, 3. miejsce ex aequo: – Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie. Pierwszych dwanaście drużyn otrzymało z rąk organizatorów i sędziów dyplomy oraz zestawy do gry w bule. Kolejne zespoły zostały nagrodzone dyplomami i zestawami słodyczy. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu  pogratulował sukcesu drużynom, które zajęły miejsca na podium, a pozostałym sportowej, zaciętej, ale walki fair play. Podziękował też organizatorom za przeprowadzenia ciekawej i ważnej dla środowiska osób niepełnosprawnych w Wielkopolsce imprezy.

Nad zdrowiem uczestników czuwali wolontariusze – ratownicy pierwszej pomocy przedmedycznej z drużyny WOPR w Gostyniu.

Został też uruchomiony Punkt Poradnictwa, w którym dyżurowali i odpowiadali na pytania uczestników specjaliści: prawnik, pracownik socjalny i terapeuta.

Organizatorzy przygotowali  też dla  wszystkich uczestników pikniku słodki poczęstunek oraz pyszny posiłek. Imprezie towarzyszyły wesołe zajęcia integracyjne przy muzyce.

Organizatorom należą się podziękowania za tę sprawnie przeprowadzoną imprezę dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Bo – jak podsumowała jedna z opiekunek - przyjęto nas bardzo serdecznie, a atmosfera była wyjątkowa i przyjazna. A teraz, mimo że już piknik się kończy, nie chce się odjeżdżać. 

Projekt „Jesteśmy - Wspieramy – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim” uzyskał dofinansowanie w ramach projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu dołożyły na to działanie własne środki finansowe. Wsparcia udzieliły też Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu