„ŻABKI” W SALI EDUKACYJNEJ „OGNIK” W WROCŁAWIU

Dnia 5 kwietnia przedszkolacy z grupy „Żabek” z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobi wyruszyli autokarem do Wrocławia. Pan Marcin Adamańczyk, strażak pracujący we Wrocławiu, a zarazem tata Bartka zaprosił dzieci do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w tym mieście. Od grudnia 2017 roku działa w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 przy ul. Kosmonautów interaktywna i multimedialna sala edukacyjna „Ognik”.

Właśnie celem wycieczki było spotkanie z instruktorem – strażakiem, który opowiedział dzieciom jak ustrzec się zatrucia czadem, jak działa czujka dymu, a następnie przedszkolacy jeden za drugim na kolanach opuszczali zadymione pomieszczenie. Dzieci obejrzały też specjalne filmy edukacyjne i sprzęt strażacki. Każde dziecko otrzymało hełm strażacki oraz bluzę z oznaczeniami strażackimi. Podczas spotkania dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy, a także jak wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia, pod jaki numer zadzwonić i co powiedzieć dyżurnemu. Często takie telefony ratują innym życie. Przedszkolacy zwiedzili garaże, w których obejrzeli wyposażenie samochodów bojowych oraz zjazd strażaków po rurze podczas próbnego alarmu. Odważni, sprawni i szybcy strażacy zostali nagrodzeni przez dzieci oklaskami. Każde dziecko przeszło test sprawności: wchodziło po drabinie by zadzwonić dzwonkiem na alarm, łączyło węże strażackie.

Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał dyplom i książeczkę z wykonanymi zadaniami, a cała grupa maskotkę, smoka Ognika. Później dzieci udały się do Hydropolis, stałej wystawy edukacyjnej poświęconej wodzie, znajdującej się w budynku z 1893 roku, który został wzniesiony jako podziemny zbiornik na wodę dla wrocławskich wodociągów. Po czym uczestniczyły w warsztatach pt.: „Laboratorium baniek mydlanych”. Każdy przedszkolak dmuchał bańki mydlane, które nie pękały, łączył różne składniki by powstała erupcja wulkanu oraz kolorowe chmury i deszcz.

Wszyscy zadowoleni, pełni nowych wrażeń i doświadczeń wracaliśmy do Krobi.