„POLICJANT TO NAPRAWDĘ NASZ PRZYJACIEL BLISKI….”

Tak zaczyna się jedna z piosenek dziecięcych, będących w repertuarze przedszkolaka. Słowa z niej zaczerpnięte, znalazły urzeczywistnienie w spotkaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego „POD ŚWIERKAMI” w Krobi, w dniu 14 stycznia 2020 roku.   Tego dnia na terenie naszej placówki pojawiło się trzech policjantów WYDZIAŁU PREWENCJI Komendy Powiatowej w Gostyniu.

Dzieci od dawna wyczekiwały tego spotkania. Była to doskonała okazja, aby poprzez zabawę i pogadanki przybliżyć maluchom i starszakom   podstawowe zasady  bezpieczeństwa w domu, na podwórku oraz na ulicy. Szczególnie w tym czasie kiedy zbliżają się zimowe ferie.   Był to główny  temat  spotkań policjantów w grupach. Mundurowi w profesjonalny sposób wyjaśnili dzieciom najistotniejsze zasady bezpiecznego spędzania czasu na śniegu i w okolicach zbiorników wodnych, zabawy w gospodarstwie domowym, na podwórku, placu zabaw. Przypomnieli naszym wychowankom o numerach alarmowych, i sposobach korzystania z nich w sytuacjach zagrożenia. Dzieci dowiedziały się jak postępować  w kontaktach z osobami nieznajomymi, obcymi, ćwiczyły właściwe przechodzenie przez jezdnię. Policjanci wyjaśnili przedszkolakom jak należy podróżować samochodem, jaką rolę pełnią pasy bezpieczeństwa, foteliki dziecięce oraz jak ważne są elementy odblaskowe zarówno dla pieszego jak i kierowcy. W grupach młodszych  wykorzystali w pogadankach wiele rekwizytów i zabawek, do stworzenia „bezpiecznego” miasteczka, które posłużyło do wyjaśnienia kwestii bezpieczeństwa dzieci w terenie zabudowanym. Dzieci miały także możliwość poznania umundurowania policjanta i jego pracy zawodowej. Każde dziecko z niecierpliwością oczekiwało na obejrzenie wyposażenia zaradczego w postaci kajdanek. Pani policjantka nakładała je chętnym dzieciom z uśmiechem i życzeniami, aby w życiu dorosłym nikt z przedszkolaków nie musiał mieć z nimi do czynienia. Było to bardzo udane spotkanie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wszystkich informacji, które  im zostały przez gości przekazane.  A znajomość poruszanej tematyki znalazła odbicie w trafnych wypowiedziach przedszkolaków. Było to bardzo ciekawe spotkanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Dzieci z wdzięcznością podziękowały gościom za przybycie wręczając laurki, kwiatki i pierniczki, które samodzielnie wypiekały i ozdabiały.

Jeszcze raz dziękujemy funkcjonariuszom Wydziału Prewencji   Komendy Miejskiej w Gostyniu za zaangażowanie i profesjonalizm w przeprowadzeniu zajęć z zakresu ruchu drogowego i zachowania bezpieczeństwa oraz przybliżenie oddziaływań POLICJI dla dobra społecznego.

Jednocześnie życzymy dalszych sukcesów w działalności edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa dzieci, zadowolenia z pracy zawodowej, twórczych pomysłów w realizacji planów i zamierzeń oraz szacunku i życzliwości nie tylko dzieci, ale całego społeczeństwa. DZIĘKUJEMY! Liczymy na kolejne satysfakcjonujące spotkania!