„IDĄ ŚWIĘTA WIELKANOCNE, IDĄ ŚWIĘTA…”

Kiedy zmęczeni zimą, z coraz większym utęsknieniem wyglądamy wiosny, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca nadchodzi Wielkanoc. Są to najbardziej radosne i barwne święta uwielbiane przez naszych przedszkolaków. Czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych w naszym przedszkolu jak zawsze był bardzo pracowity zarówno dla dzieci, jak i dla Pań. Wspólnie przygotowywaliśmy wielkanocne ozdoby i dekoracje, poznawaliśmy wielkanocne tradycje i zwyczaje oraz uczyliśmy się piosenek i wierszyków o tematyce bliskiej tym dniom.

Niestety wyglądało na to, że sytuacja epidemiologiczna spowodowana koronawirusem i nagła informacja o wprowadzeniu w naszym kraju lockdown’u pokrzyżuje nasze przedszkolne plany… Święta Wielkanocne bez wspólnego śniadania z rówieśnikami? Bez ogromu frajdy i radości w poszukiwaniu koszyczka schowanego przez przedszkolnego Zajączka? WYKLUCZONE! Wszystkie Panie dołożyły wszelkich starań, żeby jednak tradycji stało się zadość. Dnia 26 marca 2021 roku w naszym przedszkolu już od samego ranka w każdej sali panował wielkanocno-wiosenny nastrój. Niestety nie udało się zasiąść przy wielkanocnym stole i zjeść wspólnego tradycyjnego śniadania jak co roku, ale mimo to na każdą z grup czekało tego dnia mnóstwo niespodzianek przygotowanych przez Panie. Przedszkolacy wykonywali prace plastyczne, tworzyli kartki wielkanocne, zdobili pisanki i inne ozdoby świąteczne, a nawet zasiali rzeżuchę! Zadaniem przedszkolaków było także odnaleźć swój wielkanocny koszyczek, który zajączek ukrył w szatni lub w ogrodzie przedszkolnym. Tego dnia wiosenna pogoda bardzo dopisała, słoneczko nie opuszczało nas przez cały poranek, dlatego nie mogło zabraknąć również jednej z najbardziej ulubionych przez dzieci tradycji wielkanocnych – „Śmigusa-Dyngusa”! Śmiechu i frajdy było co nie miara!

To był dzień pełen wrażeń. Uśmiechy dzieci nie znikające z ich twarzy wskazywały tylko na to, że zdecydowanie można zaliczyć ten dzień do bardzo udanych. Pożegnaliśmy przedszkole na okres dwóch tygodni w wielkanocnym nastroju. Z niecierpliwością czekamy na powrót!