„DZIEŃ KOMINIARZA”
Szczęście
Szczęście owszem się zdarza,
Wystarczy mieć guzik i spotkać... kominiarza
Na pewno każdy z nas często zastanawiał się, skąd się wziął sympatyczny zwyczaj łapania za guzik na widok kominiarza. Zwyczaj jest tak stary jak samo kominiarstwo.
"Otóż w czasach, gdy w Europie z pojedynczych budowli zamieszkiwanych przez jedną rodzinę zaczęły powstawać osady zamieszkałe przez kilka lub kilkanaście rodzin, często spokrewnionych, a w domostwach zaczęto stosować kominy do odprowadzania dymów, wówczas z dużych miast przychodzili kominiarze, którzy wędrowali od osady do osady zajmując się czyszczeniem kominów. Kominiarz zbliżając się do osady był oczekiwany przez gospodynie domostw, każda z nich chciała, aby kominiarz w pierwszej kolejności przyszedł do jej domostwa oczyścić komin, a z uwagi na to, że ubranie kominiarza było usmolone sadzą, to łapały go właśnie za guzik, który wydawał im się najczyściejszy i ciągnęły do swojego domostwa. Dlatego dziś na ulicy słyszymy: złap się za guzik, złap kominiarza za guzik lub wręcz urwij kominiarzowi guzik, to będziesz miał szczęście".
Właśnie 4 maja Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi w dniu swojego święta odwiedzili kominiarze. Mamy nadzieję, że szczęście które przynosi kominiarz przyjdzie już niebawem. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek. Teraz wiemy, że Kominiarz przyczynia się w znacznej mierze do zabezpieczania obiektów przed groźnymi w skutkach pożarami, chroni zdrowie i życie ludzkie przed zaczadzeniem, stwarza lub podtrzymuje wymagane warunki do możliwie najlepszego wykorzystywania paliw, przyczynia się również do ochrony środowiska, stoi - ogólnie rzecz biorąc - na straży zdrowia i życia ludzkiego. Zawód kominiarza pociąga za sobą wielką odpowiedzialność. Zatem można powiedzieć, że kominiarz nie tylko przynosi szczęście, ale również eliminuje nieszczęście. Poznaliśmy wiele narzędzi, jakie wykorzystuje kominiarz w swej pracy. Jednym z celów spotkania było uświadomienie dzieciom, że kominiarz jest osobą, która może uratować życie – sprawdzając szczelność przewodów kominowych i prawidłowego działania wentylacji może uchronić przed śmiercią z powodu pożaru lub zatrucia czadem, „cichym zabójcą”.
Na zakończenie wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia, a przedszkolaki podziękowały za ciekawe spotkanie i cenne wiadomości wręczając własnoręcznie wykonane laurki.