„DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM „ POD ŚWIERKAMI” W KROBI”

"Bądź dzieckiem jak najdłużej,

jak dziecko baw się, śmiej,

i kochaj tak, jak dziecko

i serce dziecka zawsze miej!"

 Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby dzień ten był pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany. W tym roku, w naszym przedszkolu obchody Dnia Dziecka  rozpoczęliśmy już 31 maja, a dzięki sprzyjającej pogodzie wszyscy przedszkolacy z okazji swojego święta odwiedzili pobliski las w Karcu.

Las jest bogatym źródłem poznawania świata przyrody, a dzieciom należy stwarzać okazje do tego. Właśnie temu miały służyć zorganizowane przez nasze Przedszkole  wyjazdy do najbliższego lasu. Program wycieczki obejmował różnorodne formy aktywności. Była przechadzka po lesie, połączona z obserwacją naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (rozwijające się liście, korę drzew, rośliny). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów oraz zapachów. Przedszkolaki  wykazały się świetną wiedzą dotyczącą ochrony przyrody. Doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Następnie udaliśmy się na miejsce piknikowe, gdzie czekał na nas posiłek. Wycieczka była  dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

Do przedszkola wróciliśmy w południe zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, tak, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody, największą atrakcją była leśna piaskownica, w której mogli baraszkować do woli. Na zakończenie dnia każdy otrzymał małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek,                    w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo. Uśmiech nikomu nie znikał z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.