Jak udzielić pierwszej pomocy?

W maju 6 – latki  wzięły udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadził je tata Marysi  - pan Adam Sarbinowski dowódca sekcji OSP w Krobi oraz ratownicy medyczni pogotowia ratunkowego wujek Marysi – pan  Paweł Sarbinowski oraz pan Michał Zaremba.

         Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

         Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć                     i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. 

         Na zakończenie przedszkolaki obejrzały karetkę pogotowia i zapoznały się z jej wyposażeniem. Największą radość dzieciom sprawiło włączenie sygnałów dźwiękowych przez Pana Ratownika.

       Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi  w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy  z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.